út., 15. březen 2016 21:39

Úkol nastudovat hru Buchty a bohyně zvládli studenti do týdne

Členové souboru, uprostřed Vladimír Kracík Členové souboru, uprostřed Vladimír Kracík Zdroj: Markéta Nožinová
Divadelní představení vznikající pod časovým tlakem nejsou ničím neobvyklým. Aby ovšem měla i patřičnou kvalitu, to už se tak často nevidí. Buchty a bohyně ale patří mezi vzácné případy, kdy se povede vytvořit dobré představení za krátkou dobu. A to i tak krátkou, jako je pouhý jeden týden. 

Studenti Katedry divadelních a filmových studií nastudovali v rámci předmětu Oborové praktikum divadelní soudobou českou hru Buchty a Bohyně, kterou pro divadlo Disk napsal v roce 2011 Petr Kolečko. Před samotným vystoupením promluvil vedoucí semináře Vladislav Kracík a uvolněným způsobem, značícím jeho zběhlost v hereckém řemesle, představil hru i obsah semináře.

Na představení se sešli přátelé, známí a také rodiče účinkujících. Věkově různorodé publikum mělo jedno společné - všichni diváci se nemohli dočkat hry, která záhy začala postelovou scénou, a zábavu tak přislíbila hned na začátku. Eva, jedna zhlavních protagonistek, v ní řešila zapeklitý problém. Všichni obdivují její krásu a temperament, ale nikdo nevěnuje pozornost jejímu studiu psychologie. Následující události měly rychlý spád.

Postavy se představovaly jedna za druhou, z nichž každá předstihla vtipem tu předcházející. Třeba herec Pavel neviděl nic než sebe. Vojta Dyk mu ale poradil, aby zůstal normální, a tak začal Pavel chodit bruslit do Stromovky, kde si dává párek v rohlíku, protože to normální lidé přece dělají. Seznámili jsme se i s jeho sestřenicí Kristýnou, která prosazuje přirozený způsob života. Pokud tedy "přirozený" znamená jíst produkty vyrobené pouze v okruhu padesáti kilometrů, nechat psi kálet v parcích a mít sex se svým bratrancem.

Kromě humoru hra přináší i vážné zamyšlení nad životem. Zatímco se všichny postavy ženou za svými cíli a doufají, že při nich bude stát štěstí, autor divákům předkládá myšlenku, že naděje je jenom iluze, která nám může akorát ublížit, a pravé štěstí najdeme v jednotlivých, silných okamžicích.

Zobrazeno 2148 krát
Naposledy upraveno: st., 30. březen 2016 09:27
Pro psaní komentářů se přihlaste