pá., 21. duben 2023 16:21

Čekání Sparty na titul se prodloužilo o další rok. Letošní fiasko jej natahuje minimálně na 17 let

Ambice na titul se opět rozplynula Ambice na titul se opět rozplynula Zdroj: oficiální web HC Sparta Praha
HC Sparta Praha skončila letos již ve čtvrtfinále. Zmar a bída pražanů prodloužena o dalších rok, zastaví se příští rok na čísle 17? Ani největší jména rezonující v českém hokeji neodvrátila potupné vypadnutí 2:4 na zápasy s Třincem, v čem se skrývá chyba?

#nezastavíš nebo ano?

Každoroční ambice na titul, heslo #nezastavíš, hvězdně nabitý kádr, to vše provázalo Spartu v letošním ročníku Tipsport extraligy ledního hokeje, bohužel skvěle zvládnutý marketing tituly nevyhrává, a tak letos, po vzoru minulého ročníku Sparta Praha opět troskotá na třineckých ocelářích, tentokrát však už ve čtvrtfinále.

Toto čekal opravdu málokdo, jeden z hlavních aspirantů na titul, kterého mnoho hokejových expertů tipovala až do finále s Pardubicemi skončil nejrychlejším možným způsobem. Třinečtí zvládli, i bez trenéra Varadi, vyřadit Pražany pohodlně 4:2 na zápasy.

Hořava zažehnul motor Sparty, zadrhnul hned v prvním kole

Převážnou část základní části hrála Sparta Praha druhé housle, dokud nedošlo ke změně na trenérském postu. Vedení Sparty mělo k trenérům velkou schovívavost, když už se ale situace zdála výsledkově neúnosná, povolala zpět staronového trenéra Miloslava Hořavu. Najednou se vše rapidně změnilo, Sparta začala vítězit, což jim zajistilo 3. místo v ligové tabulce, garantující přímý postup do čtvrtfinále, tam ale jejich cesta překvapivě skončila. 

Zatímco ostatní týmy pod 4. místem, včetně třineckých ocelářů, museli svádět nelítostné souboje v předkole play-off, sparťané se mohli v poklidu připravovat na 1. kolo. Čekání jim ku prospěchu příliš nebylo.

Zářivé hvězdy zhasnuté třineckým železem

Snový tým, jména jako Michal Kempný, Vladimír Sobotka nebo Michal Řepík, dostatek času na odpočinek, a především forma ze základní části. Oproti tomu úspěchem opití oceláři, kterým se k závěru sezóny příliš nedařilo. Ani předsezónní odchod trenéra Václava Varadi týmu moc nepřidal. To vše hrálo do karet Spartě, a ačkoliv dle hockey logic indexu byl souboj vyrovnaný, 53 % pro výhru Sparty, 47 % pro výhru Třince, málokterý fanoušek hokeje tipoval, že Praha dále nepostoupí. 

Tým základní části, který v play-off zastaví sama sebe

Sparta již několik sezón po sobě ukazuje, že vyřazovací část jim příliš nevoní, a i když byli loni až ve finále Masarykova poháru, stále se posledních 16 let kladně hodnotit nedá. V čem je tedy chyba? 

Na tuto otázku by rád znal odpověď ne jeden hokejový fanoušek, ba i celé vedení Sparty, bohužel to není tak jednoznačné. Dobrá fanouškovská základna, skvěle zvládnutý marketing, ani hráčská kvalita v týmu nechybí, přesto se úspěchy nedostavují. Hrát za Spartu byla vždy pro mnoho hráčů čest, hrát proti nim naopak velké výzva a odhodlanost nedat jim ani kousíček ledu. Z pohledu novináře jsem žádné problémy neodhalil, jedno však jisté je, pokud se ve Spartě něco nezmění, stane se z něj jen průměrný účastník nejvyšší soutěže. Ze zašlé slávy se totiž nedá žít věčně.  

Zobrazeno 159 krát
Naposledy upraveno: po., 24. duben 2023 15:11
Pro psaní komentářů se přihlaste