po., 11. březen 2024 15:28

Českým kinům se stále neblýská na lepší časy

Jsou prázdné kino sály budoucností? Jsou prázdné kino sály budoucností? Zdroj: freepik.com
Ani pár let po pandemii se nedaří nalákat diváky do kin v takové míře, jako v posledních před-covidových letech. Proč tomu tak je?

Minulý rok se prodalo 13,3 milionu lístků, což může znít jako veliké číslo, ovšem oproti roku 2022 se jedná o propad zhruba o 200 tisíc lístků. Příčin tohoto poklesu je jistě několik. Vzrůstající obliba streamovacích platforem, jako je Netflix, Disney+ či HBO je znatelná i u nás. Filmoví fanoušci mění sedačky kinosálů za gauče a křesla svých domácností. 

S tím se také pojí další věc a tou je samotná cena. Inflace neúprosně zasahuje do všech sfér, přičemž mezi rokem 2022 a 2023 došlo ke vzrůstu ceny za jeden lístek skoro o 9 %. V současnosti dá dospělý člověk za návštěvu CineStar 235 korun, při návštěvě IMAX kina se dostáváme dokonce k částce 274 korun. Pro srovnání, jedno měsíční předplatné Netflixu stojí v nejzákladnější podobě 199 korun a uživatel získá přístup k širší škále různých filmů, na které se zároveň může podívat kdykoliv bude chtít. Komfort vítězí nad audiovizuálním zážitkem.

S oblibou streamovacích platforem se pojí také jeden určitý fenomén. Část peněz, které jejich divák zaplatí, jdou i do kapes distributorů filmu a tím i nepřímo jeho tvůrcům. Odpadá zde tedy morální dilema, které se dříve se sledováním doma často pojilo. Tím je myšleno internetové pirátství. Nelegální stahování, sledování či dokonce pro někoho již prehistorické vypalování DVD přehrávačů. To dnes již rozhodně není tak rozšířené jako dříve a jedním z hřebíčků do rakve českého piráství byla i nedávná změna fungování webu Uloz.to, kde se dříve hojně šiřily kopie a nebylo těžké zde najít takřka jakýkoliv film.

Klasickým evergreenem, když dojde na česká kina, je samozřejmě téma současného českého filmu. Ten má neustále poskrovnu nějakých výraznějších diváckých hitů. Minulý rok sice diváci zaplnili první víkend kina při promítání filmu ONEMAN SHOW – The movie, nicméně s dalšími týdny přišla stagnace a nakonec i propad. Jednoduché komedie a melodramata jsou stále, až na výjimku typu Jana Husa, dominantní, přestože je jimi náš trh již nadmíru přesycen.

Nemůžeme s jistotou tvrdit, že zlatý věk kina se už nidky nevrátí. Možná přijde doba, kdy tam budou opět davy lidí chodit pravidelně za filmovými zážitky. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že tato éra přijde v dohledné době.

 

 

Zobrazeno 221 krát
Naposledy upraveno: út., 12. březen 2024 17:42
Pro psaní komentářů se přihlaste