st., 24. duben 2024 12:05

Debaty bez cenzury 2.0 odstartovaly

Danuše Nerudová a Jan Farský v Brně Danuše Nerudová a Jan Farský v Brně Zdroj: Ondřej Zažíal
Danuše Nerudová a Jan Farský převzali pomyslné žezlo a vydávájí se na pouť po České republice. Jejich první zastávkou bylo Brno.

Po osmi debatách Víta Rakušana přistál na sociálních sítích Starostů a Nezávislých spot, ve kterém nám byli představeni jeho následníci. Vzhledem k blížícím se volbám do Evropského parlamentu padla volba na první dvě osoby jejich kandidátky.

Po promarněné příležitosti navštívit Debatu bez cenzury v Přerově jsem věděl, že tu v Brně určitě nevynechám. Dorazil jsem na místo s čtvrhodinovou rezervou. Obával jsem se, jestli již nebude v sálu plno, ale pouze několik menších desítek lidí obsadilo těch pár židlí a laviček, co v místnosti byly. Až posledních pět minut před začátkem se přece jen místnost zalidnila.

Před plakát hlásající debatu i s euroskeptiky o Evropské unii nastoupila ekonomka Nerudová nesoucí si pivo, společně s právníkem Farským, který si nesl vodu. Což svým způsobem předpovědělo role obou kandidátů. Nerudová odpovídala často jednoduchými frázemi a nechávala se za to odměňovat potlesky publika, zatímco Farský většinou odpovídal klidně a obšírněji. 

„Proč se tady pořád bavíme o lži? Měli bychom se hlavně věnovat pravdě!“ odpověděla na jeden z dotazů Nerudová a sklidila za to mohutný potlesk.

Po nervózním začátku a pár položených dotazech se dvojice osmělila a působila již sebejistěji. V sálu byla cítit jasná podpora a kritici zde byli spíše v menšině. Zazněla prohlášení o cenzuře, zejména ke vztahu k Rusku, kde si místní občané přejí vládu Putina a média nám celou dobu říkala opak – důkazem je prý jeho suverénní výhra v posledních prezidentských volbách. Nicméně padla zde i sofistikovanější kritika, například dotaz, proč Nerudová dělá „podvod“ na voličích, když se nechá zvolit jako poslankyně do parlamentu Evropské unie, přestože je podle dotazujícího jasné, že z něj potom neprodleně „uteče“ s cílem stát se komisařkou. „Nekandiduji do komise. Není mi jedno, v jaké zemi a Evropské unii  budeme žít my a generace našich dětí,“ zazněla odpověď.

Kolem a kolem mohou být pokračovatelé těchto debat spokojeni. Účast byla hojná, atmosféra zejména díky vysoké přítomnosti studentů, otevřená a příjemná. Nicméně jestli na sebe strhnou takovou pozornost jako ty s ministrem vnitra zůstává otázkou. Je možné, že v určitém ohledu se tento koncept debaty pomalu vyčerpává a odpůrci spíše zůstávají doma ve své bublině. Jedním z důvodů může být ovšem i nezájem o volby do Evropského parlamentu, které mají u nás jednu z nejmenších volebních účastí.

Zobrazeno 190 krát
Naposledy upraveno: ne., 28. duben 2024 16:28
Pro psaní komentářů se přihlaste