po., 8. březen 2021 16:59

Design a prostředí se mění, kvalita vzrůstá

Vážená čtenářko, vážený čtenáři, je příznačné, že novou podobu studentského zpravodajsko-publicistického webu Pres spouštíme právě dnes. Jednak je to proto, že u zrodu portálu stála žena, bývalá šéfredaktorka Věra Bartalosová, a jednak také proto, že současný editorský tým je tvořen bez výjimky ženami.

Web Pres.UPmedia.cz přišel na svět před 14 lety. V té době, světe div se, neexistoval Netflix, série Hvězdných válek měla pouze 6 dílů, do ODS svěží vánek vnesl tehdejší premiér Míra Topolánek a Události 8.3. před 14 lety moderovali Josef Maršál a Jolana Voldánová.

Otcem nejen duchovním mu byl Martin Foret, tajemník na domovské Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky, matkou mu pak byla a navždy bude Věrka Bartalosová, dlouholetá studentka a vyučující na téže katedře. Rodina se pak každým rokem rozrůstá o nové a nové autorky a autory, píšící své texty. Pres vznikal v době těsně před globální ekonomickou krizí, tedy v době zlatého věku novinařiny v České republice. Zpravodajské weby existovaly, tisk však byl stále dominantním zpravodajským médiem. Někteří se k Presu během jeho fungování nechovali hezky, brali jej jako poslední únik před blížícími se deadliny. I přesto ale plní jednu důležitou funkci, a to poskytnout svým autorům prostor pro zlepšování se a svým editorům možnosti se dále rozvíjet (i mnohdy za cenu zvýšeného krevního tlaku).

Události 8.3.2007

Web neprošel pouze designovým faceliftem, ale i změnou některých funkcionalit. Obecně by tak měl být systém pro všechny přispěvatele intuitivnější, přehlednější a tedy funkčnější. Fotobanka bude sloužit jako ucelená redakční studnice žurnalistických fotografií. Komunikace mezi autory a editory je uzpůsobena redakční práci, a autor bude dokonce o editorských výhradách k textu upozorněn e-mailem. Všem autorům doporučuji projít si i nově upravený manuál, který také doznal značných změn a rovněž je daleko přehlednější než ten minulý.


Vážení autoři a autorky, přeji vám, abyste s Presem stále zažívali ty příjemné pocity z prvně publikovaného článku a abychom i my, čtenáři a editoři měli radost z každého nového textu, který nám rozšíří obzory. Ať už to bude o politice, sportu nebo kultuře, ať to bude krátká zpráva, rozhovor, reportáž či anketa. Hlavně, ať je to vždy napsáno od srdce, ale s rozumem a přečteno se zájmem, ale kriticky.

Spoustu dalších úspěšných let Presu, jeho autorům i čtenářům přeje Tomáš Holešovský, šéfredaktor.

Zobrazeno 226 krát
Naposledy upraveno: út., 9. březen 2021 11:45
Pro psaní komentářů se přihlaste