so., 10. listopad 2018 20:47

Ocenění vévody z Edinburghu nabádá k aktivitě

Stříbrná expedice 2018 Stříbrná expedice 2018 Zdroj: Adéla Navrátilová
DofE neboli Mezinárodní ocenění vévody z Edinburghu představuje vzdělávací program, zaměřující se na mladé lidi od 14 do 24 let. Za cíl si klade především jejich osobnostní růst. Vede je k rozvoji jejich talentu a touze na sobě neustále pracovat.

Účastníci se tak snaží zlepšovat své dovednosti, které mohou využít nejen při výběru studia, ale i v budoucím povolání. DofE v roce 1956 založil princ Philip, vévoda z Edinburghu, společně s Kurtem Hahnem a lordem Huntem. Lidé zapojení do tohoto programu si stanovují cíle v rámci čtyř odvětví, a to ve sportu, talentu, dobrovolnictví a dobrodružné expedice. Kterou aktivitu si v jednotlivých oblastí zvolí, je zcela na nich.

Pravděpodobně u každého z nás nastala situace, v níž prohlásil, že se začne věnovat něčemu novému. Jezdit na koni, hrát na kytaru, nebo mluvit plynně španělsky. Uplynula však nějaká doba a plnění těchto aktivit jako by se zdálo být stále v nedohlednu. Program DofE tak může představovat účinný způsob, jak zabránit prokrastinaci a začít se bez výmluv věnovat tomu, co nás baví. S plněním daného cíle pomáhají účastníkům místní vedoucí. Do programu se můžete zapojit prostřednictvím lokálních certifikovaných center. Jedno z nich najdete právě v Olomouci.

Úrovně, kterých můžete dosáhnout, se dělí na bronzovou, stříbrnou a zlatou. Po jejich úspěšném dokončení, získávají účastníci cenu vévody z Edinburghu v podobě certifikátu s mezinárodní platností a odznaku. Ceny pak předávají patroni programu jako Jakub Vágner, Marek Erben nebo Šárka Strachová. Certifikát uznává také řada univerzit a zaměstnavatelů.

Co tedy přesně DofE přináší mladým lidem?

,,Důležité je především to, že sami účastníci si uvědomí zodpovědnost za své celoživotní vzdělávání. Někteří poprvé pocítí zodpovědnost za svůj život, udělají důležitá rozhodnutí. Ocenění učí mladé lidi, jak být aktivním občanem, jak měnit svět okolo sebe, a přitom se ještě bavit. Největším přínosem je však asi to, že mladí lidé objevují sami sebe, překonávají neúspěchy a strach z výzev. Stávají se přesně těmi, kdo budou měnit budoucnost nejen naší země, ale i celého globalizovaného světa,“ uvedla jedna z vedoucích DofE Olomouc Adéla Navrátilová.

Zobrazeno 1108 krát
Naposledy upraveno: st., 14. listopad 2018 22:02
Pro psaní komentářů se přihlaste