po., 30. říjen 2017 21:15

Emplane v domácím prostředí pokřtili své první EP

Kapela Emplane během koncertu Kapela Emplane během koncertu Zdroj: Monika Viktorinová
Břeclav – Pětičlenná formace Emplane na své domácí půdě 21. října v klubu Piksla zahrála při příležitosti křtu svého debutového EP s pozoruhodným názvem 5,5. Na scéně se před nimi objevily i kapely Ptakustik a energičtí Ajdontker.

Okolo osmé hodiny začal břeclavský klub Piksla ožívat rockovými fanoušky, kteří se při prvních pivech usazovali v předních lavicích u pódia a vyčkávali na moment, než folkpopoví Ptakustik rozvibrují své struny na kytarách. Dočkali se krátce před devátou hodinou, když jim čtyřčlenná kapela přinesla téměř hodinové vystoupení plné folkových rytmů s nepatrným záchvějem punku, který frontman skupiny Tomáš Ptáček ze své bývalé kapely PUNKHART stále nosí v srdci.

Ajdontker rozproudili čím dál více zaplněnou Pikslu necelou čtvrt hodinu po první kapele. Ačkoli trojice mladých rockerů má české texty a svou hudbu směřují především k punk-rocku, od několika návštěvníků si odnesli nálepku „Čeští Subways“, neboť stejně jako oni, i britští rock’n’rolloví tahouni mezinárodních festivalů mají nespoutaného zpěváka s půvabnou slečnou s baskytarou v ruce. Svým hodinovým vystoupením rozpálili posluchače, kteří se v průběhu koncertu začali přesunovat z okolí baru před hlediště.

Hlavní lákadlo večera, domácí pětičlenná formace Emplane, pozdravilo skalní fanoušky pár minut před půl dvanáctou. První skladba přiměla rozparádit se i poslední barové štamgasty, kteří se přidali do již tak plného kotle. Zpěvák kapely Dominik Štrbka by mohl vystupovat v milém popovém uskupení, jeho hlas je totiž průzračně čistý a rozsah více než přesvědčivý. Přednost dal ale tvrdšímu rocku po boku screamujícího kytaristy Jáchyma Nádvorníka, basového mága Michala Žilínka, rockujícího Jakuba Kuriála a důrazného bubeníka Michala Škamradu. Břeclavská pětice se na domácí půdě cítila skvěle a bylo to poznat při každém dalším songu, který vypouštěla ven tančícímu davu.

Dlouho na sebe nenechal čekat ani nejznámější single Galileo, u kterého frontman vzhledem k ukončení voleb v tentýž den zavtipkoval, že má víc zhlédnutí než Tomiovo politické hnutí SPD hlasů V Břeclavi. Emplane během refrénu tohoto songu jasně dali najevo, že jsou ve stoce stovek rockových kapel opravdu jedineční. Čistý zpěv Dominika s drsným screamem Jáchyma za zády, zvučné rock’n’rollové kytary s důraznou basou a punkovými bubny se na první poslech mohou zdát jako shluk nesourodých zvuků, ze kterých přechází sluch, opak je ovšem pravdou. Mladí hudebníci našli během tříleté existence ten správný poměr mezi všemi žánry tak, aby melodie lahodily uším ještě dlouho po skončení koncertu.

Po první polovině vystoupení byla vydýchaná Piksla narvaná k prasknutí, a Emplane tak přešli k hlavnímu bodu večera. Na podium pozvali svou kamarádku Zuzku z kapely Eponine, která si s nimi zazpívala skladbu Příběh. Ženský hlas zjemnil atmosféru v roztančeném klubu a dav společně zpíval chorus melancholické skladby. Ihned poté kluci se Zuzkou bouchli dvě lahve sektu a pokřtili svou prvotinu, kterou vhodili společně do davu. Zpěvačka popřála břeclavské pětici mnoho energie, přátelství, radosti ze zkoušení a diváky pobízela, aby chodili více na koncerty a podporovali mladé umělce. Milou atmosféru během chvíle rozbilo screamo a bar se opět začal otřásat v základech. Na úplný závěr koncertu pustil kytarista Jáchym svůj hudební nástroj do davu a hlasitým „děkujeme!“ se nadějní hudebníci rozloučili k baru, aby si užili zbytek hudebního večera až do čtvrté hodiny ranní následujícího dne.

Rocková kapela Emplane z Břeclavi byla založena roku 2014 stávajícími členy, kteří předtím hráli v různých hudebních projektech na Břeclavsku. Na přelomu roku 2016 vydala dva singly. K písni Galileo natočila ve spolupráci s Radimem Věžníkem videoklip, který se objevil v ÓČKO TV. 

Zobrazeno 2296 krát
Naposledy upraveno: út., 31. říjen 2017 21:41
Petr Vencl

Nothing to do here. Yet.

Pro psaní komentářů se přihlaste