čt., 6. květen 2010 18:29

FiHa: Nejvíc si užíváme, když si lidi užívají s námi

Jiří Masojídek, Zuzana Langrová
Na Majálesu, který se odehrál v pondělí 3. května na nádvoří všem studentům dobře známé Zbrojnice, se svým hudebním uměním podílelo hned několik skupin. I přes nepřízeň počasí se prvotní hlouček odvážlivců s průběhem večera rozrostl na tančící dav. V prvním rozhovoru jsme se ptali bezesporu nadějných ostravských mladíků hrajících pod názvem FiHa. Rozhovor nám poskytl frontman Filip a bubeník Petr.

Jak bys charakterizoval vaši kapelu pro ty, kteří Vás neznají?
Petr: Čau, jsme kapela FiHa, jsme z Ostravy, hrajeme pop rock, brit pop…
Filip: Pop-pop.
Petr: Pop-pop občas, občas pop-disco. Je to složité popsat co hrajeme, máme písničky z různých žánrů. V té sestavě, co jsme teď, hrajeme přibližně dva a půl roku. Jinak kapela jako taková existuje už od roku 2005. Máme už za sebou pár koncertů, ale až tenhle rok se nám povedlo dostat se na nějaké Majálesy, větší festivaly, větší koncerty a do finále soutěže Líheň. To je tak to, co jsme zatím udělali tenhle rok.

A předtím jste také měli s hudbou něco dočinění? Jak jste se vlastně dali dohromady?
Filip: My jsme se všichni dali do kupy ve sboru TenSing, což je takový netradiční křesťanský sbor pro mladé, kam jsme všichni začali chodit jako úplně malý.
Petr: Basákovi bylo dvanáct.
Filip: Dvanáct – patnáct nám bylo, když jsme se dali do kupy. Moc nás nebavilo hrát se sborem, tak jsme zkusili napsat nějaké písničky. Celé to vzniklo, tak, že TenSing pořádal akci Film 44, natočit film v průběhu krátkého časového úseku a my jsme se hecli, že natočíme soundtrack. Tam jsme napsali nějaké první písničky, a tam vznikla značka FiHa, protože já se jmenuju Filip a ten týpek, se kterým jsem to dělal je Hanz, tak jsme ty písničky podepisovali FiHa.

Nedávno jste natočili videoklip k singlu Angry. Kdy a kde ho poprvé uvidíme?
Petr: Ten videoklip je teď ve střižně, dotočili jsme ho minulé pondělí, to bylo dvacátého šestého. Teď to má střihačka v ruce, pak to půjde ještě na postprodukci a snad když se všechno povede, tak by to do dvou týdnů mělo vyjít ven. Máme rozjednanou Medůzu, tam by se na to měli podívat a snad to projde do toho užšího výběru, aby jsme mohli jít do televize.
Filip: Jako všechny začínající kapely se snažíme, kde to jde, přes různé kontakty ten klip někam dostat. Je to těžké.
Petr: Já si myslím, že ten klip se hodně povedl, že to bude dobrá věc. Je to spíš takový filmovější klip, má to příběh, je to vtipné.
Filip: Je tam pěkná holka. V plavkách.

Co všechno máte v hudební kariéře za sebou, kromě toho klipu? Co považujete za největší úspěchy?
Filip: Jak říkal Péťa, zúčastnili jsme se pár soutěží, někdy úspěšně, někdy méně úspěšně. A tak nějak jsme došli k závěru, že ty soutěže asi nebudou to pravé pro nás. V roce 2005 jsme byli druzí v Boom Cupu a to nás trochu odradilo, tak pak dva roky byla taková stagnace, jen tak jsme byli zavření ve zkušebně a nic nedělali. A pak jsme teda vylezli mezi lidi a šli jsme do Boom Cupu znova a tam jsme skončili v semifinále, profi pražská kapela nás převálcovala.
Petr: Třeba v tom roce 2005 nám řekli, že jsme moc mladí na to, abysme vyhráli, potom nás porazila v semifinále kapela, která spolu hrála dvacet let, měla vydaných pět cédéček a teď ve finále nám řekli, že to bylo moc mainstreamové.
Filip: Pro nás je úspěch dostat se na takové akce jako Majálesy, hráli jsme na Majálese Ostravské univerzity, na Čarodějálese. To jsou pro nás takové velké akce, vidí nás hodně lidí a tak.
Petr: Nás hlavně baví hrát pro lidi, o to jde. My si to užijeme nejvíc, když si to užívají ty lidi s náma.

V souvislosti s tím se Vás musím zeptat: Jak se Vám líbila přední tanečnice? (Pozn.: Po celou dobu koncertu tančila před pódiem žena ve středních letech. Na svůj věk předvedla obdivuhodný výkon. Promyšlené taneční kreace, které předváděla s naprostou samozřejmostí, by jí mohla leckterá z mladších účastnic Majálesu závidět.)
Petr: Byla nejlepší! A to je tu normálně? To není nějaký objednaný člověk?
Filip: Byla skvělá, vydržela celý koncert, klobouk dolů.

Je někdo na české hudební scéně, koho považujete za svůj vzor?
Filip: Schelinger.
Petr: Jo, Schelinger. A František Ringo Čech a jeho prupovídky? Nejlepší!
Filip: já se přiznám, že česká hudba 70., 80. let, já jí hodně poslouchám, trošku mladší alba od Lucie máme rádi, ale jinak českou scénu moc nemusíme.
Petr: Teď se objevily kapely, které by šly, třeba Charlie Straight. Ale ta mladá scéna, která zpívá jenom česky, nás úplně nezasáhla. Nás to spíš táhne pryč, mimo Česko.

Jak se Vám dnes hrálo v Olomouci?
Petr: Počasí no, škoda počasí, co si budem nalhávat. Ale i tak lidi pokyvovali a byli v pohodě.
Filip: Sice odezva nebyla taková, na jakou jsme zvyklí v posledních týdnech, ale i tak jsme si to užili.

Máte nějaký vzkaz pro lidi, kteří se na Vás i přes nepřízeň počasí přišli podívat na Majáles?
Filip: Jo, Peťa umí dobře vzkazovat.
Petr: Ať chodí určitě dál, ať podporujou mladou scénu, ať si kupujou originální cédéčka, ať se dívají na hudební televize a hlavně ať chodí na koncerty a užívají si tu hudbu. Ať se jim to líbí.

 

Zobrazeno 2869 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:38
Pro psaní komentářů se přihlaste