út., 12. listopad 2019 17:05

Film Parazit se stal nejvýdělečnějším zahraničním filmem v USA. Dostane Oscara?

Parazit zobrazuje střet chudé a bohaté vrstvy v Jižní Koreji Parazit zobrazuje střet chudé a bohaté vrstvy v Jižní Koreji Zdroj: Neon
Nestává se často aby film, který není v angličtině sklidil ve Spojených státech takový obdiv. Je s údivem, že film Pon Džun-hoa Parazit, který je v korejštině, americké diváky neodradil.

Právě naopak, k desátému listopadu tato „černá komedie“ vydělala v Americe přes 11 milionů dolarů a 106 miliónů celosvětově. Americký týdeník Variety označil Parazita za nejvýdělečnější cizojazyčný film roku 2019 v USA, čímže překonal dosud nejvýdělečnější snímek z Mexika No Manchas Frida 2 (9,2 milionů). Předtím, než byl film uveden na plátně, měl premiéru na filmovém festivalu v Cannes, kde vyhrál prestižní Zlatou palmu, takže před jeho oficiálním vydáním visela ve vzduchu vysoká očekávání a pozitivní kritika ještě přispěla k většímu rozruchu. Parazit se tak podle mnohých ohlasů stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction.

Zprvu se snímek nemusí nutně jevit jako trhák. Trailer je tak rozporuplný, že z něj divák nepozná, o co se bude ve filmu jednat. Jak podle fanoušků, tak podle kritiků, se ale jedná o jednu ze silných stránek filmu. Snímek rovněž dokáže mísit filmové žánry. Nabízí prvky, se kterými se můžeme setkat jak u thrilleru, tak u černé komedie. Přestože Pon Džun-hoův satirický sociální komentář hluboce rezonoval hlavně mezi Korejci, diváci ve Spojených státech mají na film stejný pohled a vnímají témata filmu jako univerzální. Ty, kteří se filmovým průmyslem v Koreji zabývají, rozhodně nepřekvapí, že se Parazit postupně stává jedním z nejúspěšnějších filmů roku.

Pon Džun-ho je jedním z nejuznávanějších Jiho-Korejských autorů nejen pro jeho estetické cítění, ale i jeho styl vyprávění. Za jeho dvacetiletou kariéru stihl vydat několik úspěšných, v jeho zemi milovaných, filmů. Fanoušci ze světa budou možná znát snímky jako Ledová archa, nebo Okja. Soudě podle jeho portfolia je s údivem, že zatím nedostal ani jednu Oscarovou nominaci. Korea byla zatím přehlížena při předávání cen Akademie. Ledová archa byla do předávání cen pouze přihlášena a Okja byla ze seznamu nominovaných nakonec vyškrtnuta. Pokud by se Parazit do letošních nominací dostal, byla by to nesmírně zasloužená třešnička na dortu nejen pro samotného autora, který má za sebou kus práce, ale zároveň pro jeho domovinu, Jižní Koreu.

Zobrazeno 1368 krát
Naposledy upraveno: pá., 15. listopad 2019 16:11
Pro psaní komentářů se přihlaste