st., 8. prosinec 2021 21:53

Glam rock, nahota a boření genderových stereotypů? Seznamte se s Måneskin

Måneskin na Rock For People Hope 2021 Måneskin na Rock For People Hope 2021 Zdroj: Instagram @maneskinofficial
Kapela Måneskin zajistila Itálii výhru na Eurovision Song Contest 2021v nizozemském Rotterdamu a od té doby se její fanouškovská základna rozrůstá závratným tempem. Členové aktivně bojují proti zažitým stereotypům a nebojí se vystoupit z řady svou extravagantní image.

Na rockovou hudební scénu vtrhli jako velká voda. Skupina Måneskin (dánsky měsíční svit) je seskupení bývalých spolužáků z Říma. Skládá se ze čtyř členů: Damiano David (vokály), Victoria De Angelis (baskytara), Ethan Torchio (bicí) a Thomas Raggi (kytara). Psal se rok 2016 když skupina nabyla své dnešní podoby. Jako poslední se k ní připojil bubeník Ethan Torchio, a to přes inzerát na Facebooku. Ve svých začátcích hráli převážně na ulicích Říma a v barech. Slávu si kapela získala díky EP desce Chosen a o něco později dominovala italským hitparádám s baladou Torna a Casa. Do povědomí širší veřejnosti se však dostala výhrou na Festivalu Sanremo v roce 2021.

Když se sázkařské kanceláře spletou
Divácké hlasy na letošní celoevropské hudební soutěži hrály významnou roli a skupině se podařilo zvítězit s písní Zitti e Buoni. Podle informací sázkařských kanceláří šance na výhru nebyly příliš vysoké. Kapela se tak stala 65. vítězem Eurovision Song Contest v Rotterdamu a Itálie se mohla těšit ze své 3. výhry od roku 1958. Ve finále porazila Francouzku Barbaru Pravi, švýcarského reprezentanta Gjon's Tearse a Destiny z Malty. Kontroverzním tématem se stalo podezření z užívání drog před a během živého přenosu, ale zpěvák David zprávu smetl ze stolu jako křivé obvinění.

Revoluce nebo osmdesátky podruhé?
David Bowie, Freddie Mercury, Boy George - to jsou jména umělců, kteří se během 80. let minulého století rozhodli bojovat proti zažitým genderovým normám. S rostoucí aktuálností tohoto tématu není překvapením, že trend překonávání stereotypů přetrval do dnešního dne. Måneskin se nebojí šokovat, jejich kostýmy a make-up jsou toho zářným příkladem. Kombinují aktuální módní trendy s typicky glam rockovými kousky a to vše je doplněno výraznými očními stíny. Členové kapely se netají silnou podporou LGBTQ+ komunity a aktivně poukazují na nedůležitost genderové binarity, podobně jako to bylo u mnoha umělců, kteří již nejsou součástí dnešní hudební scény. Popularita androgynní prezentace v poslední době stoupá nejen mezi umělci, což lze připisovat snahám o vytvoření společnosti bez předsudků.

Součástí letošní šňůry po předních evropských festivalech se skupina objevila též na Rock For People Hope v Hradci Králové. Do Čech opět zavítá začátkem příštího roku během turné „LOUD KIDS ON TOUR ’22“, avšak lístky jsou již vyprodané.

Zobrazeno 400 krát
Naposledy upraveno: čt., 9. prosinec 2021 11:54
Pro psaní komentářů se přihlaste