ne., 29. listopad 2020 18:41

I am Greta: Dokumentární film o švédské bojovnici proti změně klimatu

Greta se stala z obyčejné žákyně hlavní protagonistkou boje proti změně klimatu Greta se stala z obyčejné žákyně hlavní protagonistkou boje proti změně klimatu Zdroj: bbc.com
„Chci abyste panikařili,“ říká Greta Thunbergová ve svém dokumentu, ten připravil švédský režisér Nathan Grossman. Diváci se můžou těšit na záběry ze života Grety, které doposud nebyly nikdy zveřejněny. První školní stávka před švédským parlamentem, cesta lodí přes Atlantický oceán i její láska ke zvířatům. To všechno v dokumentárním filmu uvidíme.

Film byl oznámen už v roce 2019, konkrétně v prosinci. Svou premiéru si odbyl na 77. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Benátkách. Kousek z jeho stopáže se objevil také na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. Ve Velké Británii a v Německu měl premiéru na začátku října 2020, v USA pak na začátku listopadu a k nám se dostane začátkem příštího roku.
Grossman tento dokument natočil téměř sám. Po dobu dvou let byl velmi blízkým přítelem Grety, sledoval její pohled na věc i její soužití s Aspergerovým syndromem, kterým mladá aktivistka trpí. Greta ale sama tvrdí, že tento syndrom ji umožňuje vidět věci jinak, z větší perspektivy. Díky tomuto blízkému kontaktu mezi režisérem a hlavní hrdinkou dokumentu, uvidíme stopáže z osobního života i ze školy, kde podle jejích slov nebyla vůbec oblíbená, ale bylo jí to jedno.
Minulý rok byla Greta pozvána na hlavní summit OSN (který se konal v New Yorku), aby zde promluvila o změně klimatu. Mladá Švédka tuto pozvánku velmi ráda přijala, avšak řekla že to pro ni bude velká výzva, protože odmítá létat ovzduší znečišťujícím letadlem. Greta tedy absolvovala dvou týdenní plavbu na lodi přes atlantický oceán a dorazila po vlastní ose na summit. I z této velmi slavné cesty bude mít film jedinečné stopáže.
Režisér chce abychom byli Gretě blíže. Dle jeho slov (zdroj: enviromentshow.com) byl vždy náš pohled na Gretu odtažitý. Viděli jsme ji jen přes různé konference, fóra a nebo ze zpráv. Chce nám ukázat příběh hlavní protagonistky z jejího vlastního pohledu. Dle dosavadního hodnocení například serveru imbd se tento dokument moc nepovedl, hodně kritiky ale schytává spíše Gretina osobnost než samotný film. Vy budete moci začátkem ledna posoudit sami, zda dokument splnil svůj úděl, nebo ne.

Zobrazeno 457 krát
Naposledy upraveno: ne., 29. listopad 2020 21:20
Pro psaní komentářů se přihlaste