ne., 20. březen 2016 18:52

Iggy Pop se vrací s novou deskou

Iggy Pop vydává další desku Iggy Pop vydává další desku Zdroj: iggypop.com
Americký hudebník Iggy Pop vydal 18. března novou, v pořadí sedmnáctou sólovou desku. Album nese název Post Pop Depression a přichází tři roky po posledním studiovém albu, které zpěvák natočil s kapelou The Stooges.

Post Pop Depression obsahuje devět skladeb, na kterých s Iggy Popem spolupracovali Josh Homme, skladatel a zpěvák Queens Of The Stone Age, klávesista Dean Fertita z téže skupiny a bubeník Matthew Helders z Arctic Monkeys. Do alba se promítlo i dlouholeté přátelství Popa s nedávno zesnulým Davidem Bowiem. Své poznámky z dob jejich spolupráce poskytl Hommeovi při přípravě alba.

Podle Popa nové album klade otázky potřebnosti a odkazu ve spojitosti s blížícím se koncem kariéry. Podobně jako Bowie pojal svůj poslední studiový počin jako svou labutí píseň, i na Post Pop Depression jsou patrné motivy smrti. V úvodní skladbě Break Into Your Heart zpívá Iggy o pohřbeném srdci, v následující o upálení na hranici, ve třetí pak o hledání americké Vallhaly s dodatkem „If I have outlived my use, please drink my juice“.

Ani píseň In The Lobby nemá nouzi o ponuré zpovědi, o čemž vypovídá úryvek „Následoval jsem svůj stín a dovedl mě sem, snad dnes nepřijdu o život, je to vše o hraně.“ Má snad Iggy Pop pocit, že mu zvoní hrana? Této domněnce by odpovídala i osmá skladba Vulture o supovi čekajícím na konec života.

Iggy Pop je umělec, který se nebojí upřímnosti. Ne každý by měl kuráž zpívat v 68 letech o tom, že je vrak. Za vedlejší téma alba by se dal označit sex, pro který rocker jako Iggy evidentně nepotřebuje metafory a vyjadřuje své touhy explicitně.

Navzdory depresivním textům zní deska po instrumentální stránce spíše vesele. Je chytlavá, až je škoda, že hraje pouhých 41 minut. Zda se některé skladby zařadí vedle hitů jako Lust For Life, The Passenger, China Girl nebo I Wanna Be Your Dog se ukáže během následujících pár měsíců.

James Newell Osterberg, v hudebním světě známý jako Iggy Pop, v současnosti koncertuje po Spojených státech a od května do srpna chystá turné po Evropě. V České republice vystoupí 25. června.

Zobrazeno 1827 krát
Naposledy upraveno: čt., 24. březen 2016 07:25
Pro psaní komentářů se přihlaste