ne., 3. prosinec 2023 01:31

Jak miliony hipíků našly, co v drogách nemohly: Jesus Revolution

Hippie květiny Hippie květiny Zdroj: Gerd Altmann
Pár dní zpátky jsem měl to potěšení vidět film Jesus Revolution na promítání v rámci akce Boží listopad v Olomouci. O filmu jsem věděl již nějakou dobu a velmi jsem si jej přál vidět. Na rozdíl od Ameriky zde film nebyl v kinech, takže jsem na tuto příležitost skočil bez váhání. Po jeho zhlédnutí vím, že se jedná o skvělý film. Teď ovšem přichází dilema, jak přesvědčit ateistické Česko, aby dalo filmu šanci, když už jen kvůli názvu filmu nebo zmínce křesťanské tématiky vyděšeně utíká. No, tak jdeme na to.

Jesus Revolution je o tom, jak se v sedmdesátkách v Americe miliony hipíků vzdaly hledání smyslu života v drogách, když našly něco lepšího. Zkusme se odpoutat od toho, že film v sobě má velké množství křesťanů. Rozhodně je neukazuje jako dokonalé lidi, kteří nemají žádné problémy, charakterové vady a jejich život je dokonalý. Film je založený na skutečných událostech, které podává skrze pohledy několika výstředních postav, z nichž se většina velmi vzdaluje stereotypické křesťanské normě, zdůrazňuji stereotypické. Ústředním tématem filmu jsou mladí lidé, kteří jsou ztracení a většině společnosti to je vlastně jedno, i když si nad mladými rádi zanadávají. Nerozumí jim a ani se o to moc nesnaží.

Hlavní postava Greg je mladý muž, který si uvědomí, podobně jako velká část jeho generace, že chce od života více, než se jen honit za kariérou a sbírat materialistické bodíky. To něco, co hledá, je ovšem velmi neuchopitelné a nepojmenovatelné. Také ho stíhá jeho minulost a nešťastné rodinné vztahy. Potká partu lidí, mezi nimi jeho novou lásku Cathe, kteří mají podobné problémy jako on. Řešení naleznou v koncertech a drogách. Bohužel, postupně zjistí, že jim drogy působí jen další problémy a smysl života v nich nenajdou.

Současně sledujeme, jak si Chuck Smith, pastor umírající církve, uvědomí díky hipíkovi Lonniemu Frisbee, že církev zklamala tyto mladé lidi, kteří se pokoušejí najít. Místo toho, aby je přijala a snažila se jim pomoci, vyhání je z církve. Lonnie říká: „Můžeme projít jen otevřenými dveřmi. A váš kostel? To jsou zavřené dveře.“ Zde můžeme vidět trefnou kritiku církve, která místo toho, aby přijímala vyvrhely společnosti, jako to dělal Ježíš, je jen odsuzuje. Toto bohužel často platí i dnes a myslím, že takové chování některých křesťanů odrazuje spousty lidí od křesťanství. Nemusíme se však na tento problém dívat jen z pohledu církve. Myslím, že jako společnost trpíme tím, že nepřijímáme lidi okolo sebe. Ať už je to protože jsou vyvrhelové, nebo protože nesouhlasíme s jejich názorem.

Když pastor Chuck spojí síly s Lonniem, začne přijímat hipíky do církve, přizpůsobí se jim a snaží se jim pomoci, postupně se církev začne rozrůstat o tisíce lidí. Zplodí se obrovské hnutí, označované jako Jesus movement a miliony mladých lidí se díky němu obrátí k víře.

Film ukazuje poutavým způsobem mladé lidi, kteří se hledají a člověk nemusí souhlasit s tím, jak hledání některých z nich dopadne, aby si film užil a odnesl si z něj důležité věci. Film se zamýšlí nad zajímavými tématy, které se rozhodně netýkají jen křesťanů a donutí člověka se zamyslet nad tím, jak se chová k lidem okolo sebe. Člověk přece nemusí být křesťan, aby mohl lidem nabízet pochopení a přijetí. Současně je film dobře natočený, má opravdu zajímavé postavy a zábavné dialogy a uteče jako voda. Musím se přiznat, že jsem u něj i uronil slzu, a to se mi opravdu u moc filmů nestalo.

Zobrazeno 485 krát
Naposledy upraveno: ne., 3. prosinec 2023 11:30
Pro psaní komentářů se přihlaste