po., 30. listopad 2020 15:59

ROZHOVOR: Jak se festival Ostrava Kamera Oko přizpůsobil pandemii?

Plakát letošního ročníku festivalu Ostrava Kamera Oko. Plakát letošního ročníku festivalu Ostrava Kamera Oko. Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/118541731_10158496885791308_2888773611949579390_o.jpg?_nc_cat=106&ccb=2&_nc_sid=e3f864&_nc_ohc=E5fLYUYTIbsAX92NXQI&_nc_ht=scontent-prg1-1.xx&oh=1a90c2a364ecc1e68cd3896b847856f8&oe=5FE86E35
Filmový a kameramanský festival Ostrava Kamera Oko si za dobu své existence vybudoval silné renomé a základu věrných fanoušků. Letošní dvanáctý ročník však, stejně jako v případě festivalů napříč celou republikou, probíhal poněkud neobvyklým způsobem. Program byl rozdělen na dva bloky. Z nich se však kvůli zhoršení covidové situace a řadě nových opatření mohl konat pouze jeden, a to s názvem Dystopie. O podrobnostech jsem si povídala s členem produkčního týmu Tomášem Zetkem. 

Byl program festivalu zásadně ovlivněn pandemií?

Program ovlivněný rozhodně byl. Celkové téma tohoto ročníku je svět, který stojí před zlomem a rozhoduje se, jestli výsledek bude pozitivní či dystopický. Je to jakési zrcadlení pandemie.

 

Jaký byl tedy rozdíl oproti předešlým ročníkům?

Oproti předchozím ročníkům, kdy festival tradičně využíval kinosály menších ostravských kin například Kino Art, Minikino Kavárna, Kino Luna, Cineport (dnes už KinoBar Etáž), se letošní program zmenšil pouze na sály KinoBaru Etáž. Před Etáží se konalo také jedno promítání v letním kině, které kvůli počasí již tak letní nebylo. Důvodem zkráceného programu bylo především zdraví návštěvníku a také předpoklad, že letos kvůli pandemii nebude taková návštěvnost jako na předchozích ročnících.

 

A co příznivci festivalu, zůstali vám věrní?

První festivalový víkend nás velice překvapil. Účast na projekcích byla nad očekávání dobrá, byli jsme překvapeni, že diváci na projekce dorazili v hojném počtu a nepromítalo se pro prázdné sály, ale pro sály z poloviny naplněné, což za daných okolností považujeme za výhru.

 

Bude zrušený program nějak nahrazen?

Na pandemickou situaci reaguje festival nadále. Kina jsou stále zavřená, takže jsme se rozhodli spustit platformu Kino Soumraku a pracujeme s formou streamu. Je to jako televizní vysílání, divák si tedy nemůže vybrat kdy se na snímek podívá. Stream spouštíme zároveň se soumrakem a ukončujeme jej východem slunce. Tuto platformu plánujeme využívat do budoucna i v období, kdy se festival nekoná. Zatím však pouze v blocích, třeba o víkendech, v momentě kdy se nám podaří sehnat zajímavé filmy a obsahy, které stream naplní. Nejen promítání filmů, ale také rozhovory s významnými světovými kameramany, to byla vždy hlavní linie festivalu – vyzdvihovat řemeslo kameramanů do popředí, protože jsou často širokou veřejností opomíjeni na úkor herců, režisérů a scénáristů.

Zobrazeno 698 krát
Naposledy upraveno: po., 30. listopad 2020 19:33
Pro psaní komentářů se přihlaste