út., 12. květen 2020 17:00

Je Karen sprosté slovo?

Ilustrátorka Tara Jacoby celou situaci trefně vystihuje Ilustrátorka Tara Jacoby celou situaci trefně vystihuje Zdroj: https://www.washingtonpost.com/
Mainstreamové memy nezklamaly a opět vzbuzují vlnu kontroverze, především mezi lidmi ve středním věku. Co nás tedy může rozdurdit tentokrát? Obyčejné jméno Karen. Respektive typ osobnosti, který se k němu pojí. A proč? Protože takové oslovení je sexistické, rasistické a po všech stránkách vlastně naprosto odporné. Ok, Boomer…

Kdo se skrývá pod mikádem?

„Dává na Halloween dětem hrozinky. Bere děti na fotbalový zápas v SUV. Bude lepší doufat, že se rozhodčí nesplete, protože ona bude žalovat! Miluje používání Snapagramu, aby postovala svoje selfies po cvičení. Po dlouhém dni plném mluvení s vedoucími a jezdění s dětmi po okolí si sedne se svými kamarádkami-mamkami v knižním klubu a vypije SPOUSTU vína,“ takový popis (a mnohé další charakteristiky) nám nabízí urbandictionary.com. Pokud budeme internetem brouzdat dál, zjistíme, že typická Karen ráda nosí blonďaté mikádo a akrylové nehty, nic jí není dost dobré, a podle některých memů dokonce ani nedává své děti naočkovat.

Proč všichni vlastně milujeme nenáviděnou Karen:

Když někoho označíme jako „Karen“, je to pochopitelně urážka. Naše typická Karen totiž evidentně nemá příliš kladných vlastností. Ale jak může být vůbec taková hloupost vtipná? Protože se s ní dokážeme ztotožnit! Nebo to dokáže alespoň většina internetových uživatelů. Všichni jsme za život určitě potkali nejednu přinejmenším nepříjemnou ženu, která by zapadala do tohoto charakterového a vzhledového profilu. A protože v USA je takových žen podle všeho nejvíce, tak popularita memu ve Státech raketově vzrostla, načež se rozšířila do celého světa. Navíc je to jednoduchý koncept – pokud ho chcete někomu vysvětlit, můžete ho shrnout v pár větách, aniž byste museli popisovat, proč nutně musíte navštívit nevadskou Oblast 51 nebo co je to „Naruto run“.

Vaše kamarádka se chce pohádat s vedoucím v McDonaldu, protože jí nedal pytlíček kečupu? „No tak, nebuď taková Karen,“ můžete ji usadit.

Vašemu kamarádovi jeho exmanželka sebrala veškerý majetek, a dokonce i děti? „Bože, to byla vážně Karen,“ politujete ho.

„Nenechávej si udělat to blonďaté mikádo, Karen.“

„Ale já se přece nejmenuj-„

„To je úplně fuk, Karen!“

Proč nikdo nechce být Karen?

Nad internetovým vtípkem se však stáhla mračna. Jeho popularita na TikToku a Redditu je neuvěřitelná. Taková šikana přeci musí přestat! Počkat – šikana? A proč vlastně? „Karen meme se stalo způsobem, jak nejen popsat chování ženy, ale jak ho i kontrolovat. Není divu, proč se tolika mužům líbí,“ kritizuje situaci Hadley Freeman, autorka článku na Guardianu, který se celé problematice věnuje. Je přeci tak snadné ženu tímto oslovením degradovat a přinutit ji k tomu, aby zmlkla nebo byla jinak poslušná, no ne? Navíc se objevily názory, že označení Karen se používá jako rasistická urážka pro označení bělošky z vyšší střední třídy. Twitterový účet Friends of Journalism (ᴄᴇɴᴛʀɪsᴛ) dokonce zveřejnil anketu, kde uživatelé mohli rozhodnout, zda je Karen opravdu rasistický a sexistický ekvivalent slova na N. A výsledek? Přes 13 600 hlasujících tvrdí, že ano. Ovšem téměř 319 250 uživatelů tvrdí, že Karen rozhodně taková urážka není.

A kvůli čemu? Není v tom nic rasistického ani sexistického, zkrátka tímto slovem popisujeme otravnou ženu se specifickým účesem. Trefně celou situaci shrnula Karen Pollock, která ve svém virálním tweetu tvrdí, že Karen opravdu sprostým slovem není. „Lidé, které urážejí Karen memy, se tak nějak musí přestat chovat jako Karen.“

Zobrazeno 1380 krát
Naposledy upraveno: čt., 14. květen 2020 21:31
Pro psaní komentářů se přihlaste