ne., 26. listopad 2023 12:10

Náš festival má rodinnou atmosféru, říká pořadatel Šumperského majálesu Hanny Firla

Šumperský majáles 2023 Šumperský majáles 2023 Zdroj: https://www.instagram.com/p/CtKQ5wnqwqn/?igshid=ODhhZWM5NmlwOQ==
Blíží se sedmý ročník Šumperského majálesu. Hlavními headlinerami bude duo Yzomandias a Nik Tendo. Poprvé v Pavlínině dvoře v Šumperku vystoupí i Ca$hnova Bulhar, Pokáč, Gleb, Sergei Barracuda, Sofian Medjmedj a GreY256. Akce proběhne 24. – 25. 5. 2024. Na Šumperském majálesu najdeme stánky s dobrým jídlem, různé drinky, vodní dýmky a dokonce i Barber shop. Majáles z menšího města se podle jednoho z pořadatelů, Hannyho Firli, vyrovná i těm větším majálesům, a to nejen svou jedinečnou atmosférou.
Šumperský majáles 2023 aftermovie https://youtu.be/acC-OjGQc4g?si=C6A1g3d2jKQNlgZV

Jakým způsobem vymýšlíte program a vybíráte nové interprety, pokud chcete překonávat minulé ročníky akce?
Dramaturgie se musí každý rok obměňovat, na čemž samozřejmě pracujeme. Majáles byl zaměřený na hip hop a rap. Každoročně jsme se do něj snažili vložit mainstreamového interpreta nebo kapelu. Musím říct, že ze začátku nám to moc nefungovalo. Od Leoše Mareše nebo třeba Tomáše Kluse to už začalo fungovat dobře. U výběru se musíme řídit tím, co máme rádi, tím, co očekáváme, že mají rádi lidé a rozpočtem. Sledujeme všechny interprety z československé scény, ale je možné, že někdo zrovna ten rok nekoncertuje. Třeba si uspořádá O2 arenu nebo jede čistě svoje turné a tím pádem jsou omezené další možnosti hraní, třeba u nás na festivalu. To jsou věci, které také ovlivňují náš majáles.

Orientujete se odezvou od diváků, pokud jde o výběr interpretů?
Je to jeden z aspektů. Sledujeme, co lidé poslouchají. K tomu slouží i ankety na našem Instagramu a dalších sociálních platformách. U mladší generace se stává, že nám člověk napíše, koho přesně chce vidět a stane se, že tam ten interpret není a poté nám dokáže napsat šílené zprávy. Majáles ale pořádáme sedmým rokem a bereme to s nadhledem. Ptáme se, koho by lidé chtěli vidět a snažíme se posbírat data. Nikde ale nepíšeme a neříkáme, že tam budou všichni interpreti. Hlasy diváků mají ovšem velkou váhu.

Můžeme se těšit i na nějakou gastro novinku?
Novinky určitě chystáme, ale nemůžu a ani nechci být konkrétní. Šumperský majáles je nějakým způsobem omezený prostorem i návštěvností. My však máme velkou sílu toho, že na nás jezdí lidé z celé republiky. Já bych strašně rád posunul majáles dál na rozměr větších festivalů, ale všechno má svá omezení stejně jako právě gastro zóna. Určitě představíme novinky a bude to formou nových spoluprací a stánků.

Myslíte si, že se může Šumperský majáles v malém městě vyrovnat majálesům ve větších městech?
To určitě, ale já tohle nemůžu říct zcela objektivně, protože majáles pořádám. Bavím se o našem festivalu s dalšími promotéry a pořadateli. Ti o našem majálesu ví po celé republice, což mi lichotí. Baví se o tom tak, že v Šumperku je festival, který se rovná větším festivalům. Existují majálesy jako Pražský, Ostravský a další. Programově se jim rovnat nikdy nemůžeme. Každý rok po majálesu probírám s interprety, co se jim líbilo a co ne a jsou nadšení. Jsou nadšení ze zázemí, které jim poskytujeme, a hlavně jsou nadšení z diváků. Jsem přesvědčený, že se můžeme rovnat největším festivalům v atmosféře, organizaci, profesionálnosti a přístupu. Stále jsme ale nějakým způsobem omezení. V něčem to je ale dobře. Náš festival má rodinnou atmosféru.

Máte přehled, jaký alkohol se nejvíce pije na Šumperským majálesu?
Určitě Jägermeister, vodka, míchačky a samozřejmě pivo. Tahle pětka prostě jede a funguje.

Kdo bude největší hvězda očekávaného majálesu?
Určitě Yzomandias s Nik Tendem. Skvělou show udělá určitě Ca$hanova Bulhar. Nicméně mě každý rok nějaký interpret extrémně překvapí. Tenhle rok se těším opravdu na všechny, které jsme oznámili. Myslím si, že od otevření bran festivalu, až po samotný konec nás čeká nadupaný program. Těším se také na Gleba, Sergeie Barracudu, Pokáče a samozřejmě na Sofiana MedjMedj, Meizyyho a Greye256. Tohle young trio bude hodně cool.

Zobrazeno 188 krát
Naposledy upraveno: st., 29. listopad 2023 09:00
Pro psaní komentářů se přihlaste