so., 22. říjen 2016 12:46

Fanouškům westernu by neměla ujít tvorba Michala Mikiho Grepla

Pozvánka na akci Pozvánka na akci Zdroj: Michal Miki Grepl
Michal Miki Grepl chtěl vždycky být kovbojem a jako dítě snil o životě na Divokém západě. V dospělosti si tento sen splnil. Se skupinkou amatérských herců natočil krátkometrážní film Dnes je dobrý den na smrt ve westernovém městečku Boskovice. Pro všechny milovníky westernů a krátkometrážních filmů nyní přinášíme rozhovor s tímto prostějovským tvůrcem.

Minulý týden měl premiéru váš první filmařský počin - amatérský westernový krátkometrážní film Dnes je dobrý den na smrt. Jak vás napadlo se do něčeho takového pustit?

Už jako dítě jsem si představoval, že natočím film anebo si v nějakém zahraji. Jenže jsem byl vždy jen u nějakého snění a do reality mě to ani nikdy nenapadlo převést. Byl jsem vždy spíš pro komedie, pohádky anebo moje oblíbené kovboje, takže western. A nápad natočení tohoto krátkého westernu byl hlavně spontánní. Jediné, co mě k tomu vedlo, byla chuť si to opravdu vyzkoušet na vlastní kůži, jaké to filmaření vlastně je.

Víme, že se velká část filmu natáčela ve westernovém městečku v Boskovicích. Proč jste si vybral zrovna western? Máte blízko k této tématice?

Ano, velmi blízko. Vždy jsem kovboje miloval, ale jelikož jsem skoro celý život hrál závodně fotbal a byl jsem v tomto ohledu zcela vytížen, neměl jsem čas na další záliby. Western byl pro mě spíše hodně pasivní koníček. Ale jelikož už několik let fotbal nehraji, mohl western do mého života vstoupit aktivněji a já se mu mohl začít více věnovat. A protože jsem už pár let majitelem 1m2 ve westernovém městě v Boskovicích, jsem vlastně takovým VIP hostem. Spřátelil jsem se s místním majitelem městečka Jerrym, tak mě v loňském roce napadlo, že bych se ho zeptal, zda bych ve westernovém městečku mohl zkusit natočit nějaký krátký amatérský snímek.

Premiéra filmu se odehrála ve studentském Divadle Point v Prostějově. Jak se na projektu Point podílel?

V divadle Point mám dva dobré kamarády, kteří mi ve filmu nejen zahráli, ale pomohli mi i celkově s natáčením. Navíc mi sami vyšli vstříc v nabídce promítání filmu v tomto divadélku. Jsou to všichni nejen perfektní herci, ale i super lidi.

Natočit film, byť jen krátký, musí být časově i finančně náročné. Kde jste sehnal potřebné vybavení a finanční prostředky k natáčení?

Co se týče vybavení pro natáčení, potřebné věci má moje kamarádka, která se natáčením baví, a která nám film natáčela a dávala ho i dohromady - Marcelka Mencelová. Je to sice sedmnáctiletá studující slečna, ale vybavení má opravdu vynikající. U kostýmů a rekvizit jsem převážnou většinu kostýmů sehnal a koupil, nebo udělal sám, stejně jako všechny potřebné rekvizity. Jinak mi velkou měrou pomohli různí sponzoři, které se mi podařilo sehnat.

Tým, který natáčel celý film, byl poměrně početný. Jak tento tým vznikl?

Tento super tým vznikl pouze z řad mých dobrých kamarádů a přátel, kteří mi pomohli a na filmu se tímto způsobem podíleli. Tudíž se jednalo o amatéry a tak je tento celý projekt i prezentován.

Bez kterého člena štábu by tento film neexistoval?

Stoprocentně to je Marcelka Mencelová, které vděčím nejen za natočení, ale hlavně i za samotnou výrobu filmu. Odvedla kus velké a výborné práce. Moc jí za to děkuji.

Kolik času zabralo samotné natáčení filmu a jeho následná tvorba?

Samotné natáčení vzniklo za jeden víkend plus pár hodin na dalších jiných místech. Co se týče příprav, vymyšlení scénáře, sehnání kostýmů, rekvizit a sponzorů mi zabralo asi půl roku práce. Samotné stříhání filmu zabralo několik měsíců vzhledem k vytíženosti studentky Marcelky Menclové.

 Existuje nějaká vtipná historka z natáčení, o kterou byste se mohl podělit se čtenáři?

Vtipných historek bylo myslím hodně, některé z nich i nepublikovatelné. Spíše bych zmínil našeho neplánovaného maskota filmu, kterým byl páv. Pár pávů se totiž ve městečku pohybuje, a tak natáčení při jejich hlasitém „pískání“ bylo opravdu velmi náročné. Díky těmto neplánovaným „zásahům“ do natáčení jsme si užili mnoho legrace, i když to bylo někdy i dost otravné.

Máte v plánu věnovat se filmařině i nadále? Nebo už snad připravujete další projekt?

Filmaření se věnovat neplánuji. Byla to zkušenost, kterou jsem si splnil, a na jednu stranu se mi to hrozně líbilo, ale na druhou stranu to stálo opravdu moc času a nervů. Sice se mě už hodně lidí ptalo na druhý díl nebo jiný film, což mě hrozně moc těší a také mile překvapuje, ale zatím se do ničeho pouštět nehodlám.

Kde mohou případní zájemci v nejbližší době film shlédnout?

V sobotu 22. října se má film na přání majitele westernového městečka v Boskovicích promítat přímo v místním salonu. A potom bude ještě jedno promítání pro veřejnost, a to 27. října v 19 hodin v Pointu v Prostějově. Poté se plánuje poslat film ke zhlédnutí na různá místa, do televize a podobně, ale jelikož jde spíše o dílo pro zábavu, tak ani nepočítáme s tím, že by to někoho nějak více zaujalo. Film se určitě objeví i volně na internetu, ale zatím nevím kdy přesně.

Zobrazeno 5361 krát
Naposledy upraveno: so., 22. říjen 2016 20:58

1 komentář

Pro psaní komentářů se přihlaste