út., 30. srpen 2022 13:46

KOMENTÁŘ: Multifunkční Ostravar Aréna předstihla dobu a chystá další MS. Oblíbil si ji i Gott

Multifunkční arena v Ostravě - Vítkovicích je jednou ze sportovních dominant kdysi černého města Multifunkční arena v Ostravě - Vítkovicích je jednou ze sportovních dominant kdysi černého města Zdroj: Ostravar Arena
Možná ani sám renomovaný architekt Vladimír Dedeček, jenž v 70. letech minulého století přispěchal s návrhem víceúčelové haly v Ostravě, netušil, že tehdejším Palácem kultury a sportu (dnes Ostravar Aréna) předstihne dobu minimálně o parník. Ostrava je i po více než pětatřiceti letech na svou halu pyšná.

Sama o sobě je v českých luzích a hájích velmi nevšední stavbou, druhou takovou bychom hledali marně. Už jen svým vzhledem na sebe upoutá pozornost všech kolemjdoucích. Dva obrovské tmavé pilíře formující halu do osmiúhelníkového tvaru symbolizují doly. Bílé opláštění ze smaltovaného hliníkového plechu naopak ostravské hutě. Celková podoba stavby už k Ostravě neodmyslitelně patří.

Zřejmě by se nenašel Ostravan, který by ji nikdy nenavštívil. Ostravar Aréna je dodnes enormně využívaná. Už když kolem ní jen tak procházíte, jistě vám neuniknou plakáty zvoucí na koncerty různých světových i českých kapel, zápasy hokejových Vítkovic, muzikály a tenisové turnaje. Každý si tam přijde na své.

V ostravské aréně se objevil legendární hudebník Sting, kapela Kiss či ruský soubor Alexandrovci. Pravidelně tam vystupoval i několikanásobný Zlatý slavík Karel Gott, jenž se netajil tím, že se do Ostravy pokaždé rád vracel. Více než desetitisícovou kapacitu vyprodávaly šampionáty v krasobruslení, volejbale, parahokeji nebo ve vzpírání. Probíhaly tam i galavečery soutěže Miss.

Největší pozornost však v Ostravar aréně vzbudily mistrovství světa v hokeji v letech 2004 a 2015. Přestože mezi šampionáty uběhlo dlouhých 11 let, hala stále splňovala ty nejpřísnější podmínky k pořádání takovéto akce. Bílé sedačky byly nahrazeny tmavými a ke zrekonstruovanému stropu haly byla přimontována multifunkční kostka. Cena za inovace se vyšplhala do řádu několika milionů korun.

I díky tomu, že Ostrava chce do jedné ze svých dominant neustále investovat, se může zdát, že aréna nestárne. Třetí největší hala v republice pořád konkuruje pražské O2 aréně, přestože ta je o téměř dvacet let mladší. Lidé napříč republikou se do ostravské haly vrací rádi.

Vracet se znovu do ní budou i nejlepší světoví hokejisté. Původně se mělo Mistrovství světa v hokeji 2024 konat v Praze a Brně, avšak ve druhém největším městě Česka s výstavbou dlouho plánované nové arény ještě pořádně nezačali. Ostrava je jistotou, která má s pořádáním velkých světových akcí bohaté zkušenosti.

A nezklame především nadčasová Ostravar Aréna, jíž byste překonání Kristových let rozhodně netipovali.

Zobrazeno 275 krát
Naposledy upraveno: út., 30. srpen 2022 14:38

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste