čt., 11. duben 2024 22:01

Komentář: Verstappen opět na vrcholu, Ricciardo na lopatkách

Max Verstappen si opět přivoněl k vítězství Max Verstappen si opět přivoněl k vítězství Zdroj: Pinterest
Stejně jako loňská sezóna Formule 1 začala ta letošní v duchu dominance Maxe Verstappena. Pilot Red Bullu však není jediný, kterému se v úvodu sezóny zadařilo.

Po nedokončené jízdě v Austrálii se Verstappen opět dočkal triumfu. Po zaslouženém vítězství páteční kvalifikace, kdy za sebou nechal svého kolegu z Red Bullu Sergio Péreze, odstartoval nizozemský závodník v nedělním Grand Prixu již počtvrté v sezóně z pole position. Třetí skončil britský pilot Lando Norris z týmu McLaren. „Až do konce to bylo velmi těsné. Samozřejmě, že chcete, aby každé odjeté kolo bylo dokonalé, ale na takové trati to prostě vždycky nevyjde,“ řekl Verstappen. Max je známý pro svoji soutěživost a chtivost sbírat první místa. Dost často ho právě i proto vidíváme v záběrech vedoucího závod s dostatečným časovým předstihem.

Z celkově 24 závodů jsou za námi čtyři a z celkového pořadí vede Verstappen o 13 bodů před Pérezem. Třetí příčku si drží jezdec z týmu Ferrari Charles Leclerc s odstupem 18-ti bodů. Tenhle talentovaný Monačan se právoplatně v Suzuce v Japonsku prokousal na konečnou čtvrtou pozici z osmého místa na startu. V nedělním závodě se tým Red Bull vrátil zpět na pódium. První skončil neočekávaně Max Verstappen, druhý Sergio Pérez. Třetí příčku obsadil vítěz přechozího závodu v Austrálii Carlos Sainz z Ferrari, kterého v příští sezóně nahradí Lewis Hamilton.

Verstappen si v Suzuce dojel pro 57. triumf v kariéře z pole position, kterou letos vybojoval ve všech dosavadních Velkých cenách. Není tedy pochyb o tom, že pole position sbírá jako jedničky ve škole. Svým vítězstvím Grand Prix Japonsko 2024 zvýšil nizozemský pilot z Red Bullu své i vedení týmu v mistroství světa Formule 1. „Byl to příjemný závod, auto bylo stále lepší a lepší,“ pochvaloval si do týmové vysílačky šestadvacetiletý nadaný rodák z belgického Hasseltu. Nemůžeme zpochybňovat Verstappenovo nadání pro moto sport. Red Bull v tomhle případě našel dokonalý „match“ auta a pilota.

Za neporazitelným týmem Red Bullu a Ferrari, kdy na čtvrté pozici dojel Leclerc, se drží pátý Lando Norris. Šestý skončil bývalý šampion Fernando Alonso z Aston Martin. Těžko se věří tomu, že je Španělovi už 42 let. Alonso bezpochyby v minulé sezóně zářil a má za sebou nejlepší sezónu od roku 2012, kdy mu jen těsně unikl titul. Japonští fanoušci se mohli také radovat z výkonu Yukiho Tsunody z týmu Racing Bulls, který dojel na krásném desátém místě, a tím uzavřel bodová místa.

Osudný závod to byl pro miláčka publika Daniela Ricciarda, který hned v prvním kole závodu havaroval spolu s Thajcem Alexem Albonem. Oba naštěstí vyvázli bez zranění. Na druhou stranu je v ohrožení Danielova kariéra. Na to, jak to s oblíbeným Australanem dopadne, si budeme muset počkat. Těšit se však můžeme na další kolo Mistrovství světa, které pokračuje příští týden o víkendu Velkou cenou Číny v Šanghaji.