po., 16. leden 2023 18:33

Kuciak: vražda novináře. Pět let od novinářské tragédie nám připomene dokument

Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová Zdroj: Facebook Martiny Kušnírové
Při příležitosti pětiletého výročí smrti slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky vyšel trailer na dokument Kuciak: vražda novináře. Dokument bylo možné vidět minulý rok na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, do českých kin se dostane 23. března letošního roku v rámci festivalu Jeden svět. Co od dokumentu můžeme očekávat?
Kuciak: Vražda novináře - HD TRAILER BontonfilmCZ - Youtube

Únor 2018. Na internet se dostala informace, že byl chladnokrevně zavražděn investigativní novinář z Aktuality.sk, Ján Kuciak. Událost, která otřásla novináři jak na Slovensku, tak i v Česku. Černý den pro slovenské novináře. Dánská koprodukce ve spolupráci s novináři ze Slovenska a Česka přináší nezveřejněné záběry, informace nám neznámé, rozhovory s pozůstalými a mnoho dalšího.

Tento mladý novinář se zejména zajímal podezřeními z daňových podvodů, z nichž se některé týkaly slovenské vládní strany SMER premiéra Roberta Fica, rozplétal chapadla slovenské mafie, která sahala až do italské mafie 'Ndrangheta. Na tomto projektu pracoval více jak rok a půl ve spolupráci s italskými kolegy a naší českou investigativní reportérkou Pavlou Holcovou. Věnoval se a napsal i několik článků, kde rozebíral minulost podnikatele Mariána Kočnera, kterého i několikrát přímo konfrontoval. Marian Kočner několikrát novináři vyhrožoval a po Jánově smrti byl obžalován z objednání vraždy, ale jeho vina se neprokázala u soudu.

V traileru můžeme vidět události, které následovali po vraždě, ale i na jakých projektech Ján pracoval. Každému člověku, který zhlédne trailer určitě naskočí husí kůže a kroutí hlavou, jak může být slovenský systém tak prorostlý mafiánskou sítí, který ovládají zdejší oligarchové. Dokument by nám měl ukázat, jak by to nemělo fungovat v demokratickém státu, kde existuje svoboda slova. 

Zobrazeno 131 krát
Naposledy upraveno: ne., 22. leden 2023 20:29
Diana Olšáková

Studentka mezinárodních vztahů a žurnalistiky, která si potrpí na politický bizár. Nejvíc (a nejraději) ale zabředávám do vod investigativní novinařiny, bezpečnostních a zpravodajských složek.

Související články

GLOSA: Svatý Babiš v Prezidentském duelu
GLOSA: Svatý Babiš v Prezidentském duelu
  ne., 22. leden 2023 22:38
V Česku přibývá trans dětí
V Česku přibývá trans dětí
  čt., 19. leden 2023 22:31
Kauza Tate
Kauza Tate
  so., 21. leden 2023 10:22
Pro psaní komentářů se přihlaste