út., 3. listopad 2020 15:43

Lewis Hamilton a jeho cesta za největším počtem vítězství ve Formuli 1

Lewis Hamilton a jeho Mercedes W11 Lewis Hamilton a jeho Mercedes W11 Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lewis_Hamilton-Mercedes_W11_(4).jpg
Píše se 1. říjen 2006 a na okruhu v Šanghaji se koná Velká cena Číny vozů Formule 1. Michael Schumacher si dojíždí pro svoje 91. vítězství v F1 a živí šance na rekordní osmý titul mistra světa. Nikdo netušil, že to bude jeho poslední vítězství v jeho kariéře, ale také, že by se k jeho rekordům vůbec někdo přiblížil, natožpak je překonal. O 14 let později, 25. října 2020, je svět Formule 1 znovu svědkem překonání jednoho z nejvýznamnějších rekordů sportu. Lewis Hamilton vítězí ve Velké ceně Portugalska a stává se novým držitelem rekordu pro největší počet vítězství v královně motorsportu. Pojďme si říct, co všechno vedlo k tomuto historickému momentu.

Schumacher po sezóně 2006 opustil Formuli 1 a ve Ferrari ho nahradil Kimi Räikkönen. Jeho příchod do Maranella znamenal, že na volné místo v McLarenu přišel nováček, který měl ambice potrápit dvojnásobného mistra světa Fernanda Alonsa. Jmenoval se Lewis Hamilton. A hned jeho první sezóna ve Formuli 1 byla fantastická. Přestože se mu nepodařilo získat titul, který měl Hamilton ještě dva závody před koncem sezóny téměř na dosah, další rok si Brit spravil chuť a stal se nejmladším šampionem v pouhých 23 letech.

Následující čtyři sezóny se Hamilton ve službách McLarenu konstantě pohyboval mezi těmi nejlepšími, sbíral vítězství, na svůj tížený druhý titul ale nedosáhl. Pro rok 2013 se Hamilton rozhodl pro stále lepšící se tým Mercedes. Ale po sezóně, která Britovi přinesla pouze jedno vítězství v Maďarsku, se zdálo, že tento tah se Hamiltonovi ani zdaleka nepovedl.

Sezóna 2014 byla svědkem nových technických regulí a Mercedes s Hamiltonem vstoupil do nové éry Formule 1 jako ten na absolutním vrcholu. První tři roky turboéry dominoval tým ze Stuttgartu. Hamilton opanoval roky 2014 a 2015, následující sezónu byl však Brit poražen svým týmovým kolegou Nicem Rosbergem. Němec však k obrovskému překvapení všech ohlásil konec kariéry ve Formuli 1 a na jeho místo byl dosazen Valtteri Bottas z týmu Williams.

Fin však mohl v příštích dvou sezónách pouze sledovat obrovský souboj mezi Hamiltonem a jezdcem Ferrari Sebastianem Vettelem. V obou přpadech mělo Ferrari ze začátku navrch, vždy se ale italský tým nějakým způsobem z boje o titul vyšachoval a Hamilton mohl slavit po sezóně 2018 svůj pátý titul mistra světa Formule 1.

Naprosto dominantně ovládli jezdci Mercedesu první třetinu sezóny 2019 a tento raketový start Hamiltonovi a Mercedesu přinesl po sezóně šestý titul jak pro Brita, tak pro tým s trojcípou hvězdou ve znaku. Hamilton měl na svém kontě neuvěřitelných 84 vítězství a už byla jen otázka času, kdy se zachvěje i donedávna nepřekonatelný rekord Michaela Schumachera a jeho 91 vítězství.

Celý svět byl však ochromen pandemií koronaviru a svět Formule 1 bohužel nebyl výjimkou. S téměř čtyřměsíčním zpožděním nakonec sezóna, čítají 17 závodů, započala na začátku července v Rakousku. Ani touto krizí nebyli však Mercedes a Hamilton zastaveni ve své dominanci. Než cirkus nejrychlejších závodních aut na světě po závodním okruhu přijel na portugalský okruh Algarve, Hamilton nasbíral dalších sedm vítězství. V předchozím závodě na Nürburgringu dorovnal Schumacherův rekord v počtu vítězství a 25. října 2020 se po dalším vítězství stal držitelem největšího počtu triumfů v královně motorsportu. Rekord, který se zdá být nepřekonatelný. A je jisté, že 92 vítězství není konečným číslem, jelikož se Hamilton do závodnického důchodu rozhodně nechystá.

Jen na závěr pár zajímavých faktů, které dokazují Hamiltonovu výjimečnost za volantem:

-       Hamilton získal alespoň jedno vítězství ve všech sezónách, kterých se zúčastnil.

-       Pouze ve 2 případech získal Hamilton méně bodů na konci sezóny než jeho týmový kolega (2011, 2016).

-       Hamilton zvítězil ve více než 35% všech závodů, kterých se zúčastnil.

-       Brit vyhrál ve své kariéře stejný počet závodů, jako Ayrton Senna a Alain Prost, dva z největších velikánů Formule 1, dohromady. Tento fakt je však lehce zavádějící, jelikož dnes se jezdí více závodů na sezónu než před 30 lety, kdy sportu vévodili právě Senna s Prostem.

Zobrazeno 1155 krát
Naposledy upraveno: st., 4. listopad 2020 14:56
Lukáš Jungmann

Zajímám se o motorsport.

...bo v ničem jiném nejsem dobrý. :-D

Pro psaní komentářů se přihlaste