Lukáš Jungmann

Lukáš Jungmann

Zajímám se o motorsport.

...bo v ničem jiném nejsem dobrý. :-D

Stolní tenis, ping pong, nebo hovorově pinec či pinčes. Těmito slovy lze pojmenovat jeden z nejrychlejších sportů na světě. Ač to nemusí být na první pohled zřejmé, stolní tenis je na vrcholové úrovni vysoce náročnou aktivitou. Pokud byste se chtěli stát profesionálním hráčem ping-pongu, je zapotřebí přenost, hbitost, maximální soustředění a mnohem víc. Jestliže ale máte zájem si jen tak pouze zapinkat s kamarády nebo s rodinnými příslušníky, vězte, že pinec může být fantastickým zabijákem času, během kterého se velmi pobavíte, aniž byste se příliš zapotili. Tento článek prozradí hned sedm důvodů, proč byste měli tomuto sportu alespoň jednu šanci, jestliže hledáte pro svůj volný čas nějakou aktivitu.
Imola- Česká hymna zněla na okruhu Imola v Itálii jen nedlouho poté, co osmnáctiletý Roman Staněk proťal cílovou pásku jako první při hlavním závodě Formule 3. Rodák ze Zašové u Valašského Meziříčí po startu z druhého místa odolal tlaku soupeřů a po manévru na Olivera Bearmana v předposledním kole se radoval ze svého premiérového vítězství v seriálu, jenž byl v Imole součástí doprovodného programu závodního víkendu Formule 1. Tímto triumfem se Staněk dostal na celkové třetí místo v šampionátu, tři body za vedoucím Victorem Martinsem.
Světový fenomén Pokémon, respektive jeho animovaná verze zaznamenala 1. dubna významné výročí. V tento den v roce 1997, tedy přesně před 25 lety, si v japonských televizích odbyl premiéru seriál, jenž v následujících letech přitáhl pozornost milionů dětí po celém světě. Místo toho, aby si mladí přispali o víkendu po týdnu plného školních povinností, byli schopni vstávat klidně i v šest hodin ráno, aby se opět potkali s Ashem Ketchumem a jeho partou a nadšeně sledovali jejich nová dobrodružství v úchvatném světě pokémonů.
Svět sportu je domovem nepřeberného množství jevů a událostí, pro které si lidé vymysleli nejrůznější pojmy a termíny. Výjimkou není ani oblast motorsportu. Desítky, ba i stovky závodních sérií si jsou jen velmi málo koncepčně podobné, a to dělá z motorsportu vůbec nejkomplexnější sportovní oblast ze všech na celém světě. A právě tato variabilita a komplexnost pomohla postupem času ke vzniku řadě názvosloví, jež se staly samozřejmostí pro lidi zainteresované do světa rychlých kol, ale pro laika můžou být často matoucí a těžko logicky vyvoditelné. Tento článek si proto dává za cíl představit některé základní pojmy motorsportu těm, kteří se o něj příliš nezajímají, ale rádi by se přiučili novým věcem, případně těm, kteří by se chtěli rozšířit své znalosti o sportech jako například Formule 1, MotoGP, mistrovství světa v rallye či americké seriály IndyCar či NASCAR.
Minulou sezónou MotoGP definitvně započala novou éru. O titul mistra světa svedli souboj Francouz Fabio Quartararo a Ital Francesco „Pecco“ Bagnaia, reprezentanti mladé generace závodníků, kteří budou v následujících letech určovat směr jednoho z nejsledovanějších sportů světa. Po úchvatné sezóně, která přinesla nespočet příběhů a momentů na trati i mimo ni, se z prvního celkového vítězství radoval Quaratararo. Díky velmi povedené první půlce sezóny a schopnosti zajíždět vyrovnané výsledky po celý rok se stal prvním francouzským mistrem světa v královské kubatuře. Pro mnohé bude však tento ročník navždy pamatován jako ten poslední pro legendárního závodníka Valentina Rossiho, jenž se po 26 letech rozloučil s kariérou závodníka MotoGP.
Letošní sezóna Mistrovství světa vozů Formule 1 přinesla titánskou bitvu, o které se bude hovořit ještě mnoho dalších let. Nechyběly jak přímé souboje na trati kolo na kolo či skrze zastávky v boxech, tak spektakulární nehody a překvapiví vítězové. Až do posledního kola poslední velké ceny soupeřili Nizozemec Max Verstappen, který mířil za svým premiérovým titulem mistra světa a Brit Lewis Hamilton, jenž by se ziskem celkového osmého triumfu osamostatnil na čele tabulky jezdců s největším počtem mistrovských titulů. Nakonec se šampionem pro rok 2021 stal 24letý Verstappen, přestože události posledních několika kol nedělní Velké ceny Abú Zabí ještě teď nedávají spát mnohým skalním fanouškům Mercedesu a Hamiltona. Co však předcházelo souboji Verstappena se sedminásobným mistrem světa až do závěrečné velké ceny? Jak je možné, že ačkoliv po čtyřech závodech spousta lidí považovala tuto sezónu jako další dominantní rok Mercedesu, se přesto rozhodovalo až v posledních sekundách ročníku?
Seriál MotoGP zakončil 14. listopadu na okruhu nedaleko Valencie jednu velkou éru. Po 26 letech v mistrovství světa odešel do závodnického důchodu legendární jezdec Ital Valentino Rossi. Nesmazatelně se zapsal do historie motocyklového sportu nejen výsledky, ale také svým osobitým stylem jízdy na trati a kontroverzními momenty, které i do teď nedají spát mnohým jeho fanouškům. O tom, co stojí za vzestupem "šestačtyřicítky" až na absolutní vrchol, čím si získal miliony příznivců po celém světě a jaké jsou největší události Rossiho bohaté kariéry, si přečtěte v následujících řádcích.
Francouz Sébastien Ogier zvítězil v poslední rally sezóny v Monze a v 37 letech se stal poosmé mistrem světa v rally. Další titul do své sbírky však nepřidá, pro Ogiera byla sezóna 2021 tou poslední jakožto oficiální jezdec mistrovství světa. Pro příští rok se bude ve stejném voze Toyoty střídat s Finem Esapekkou Lappim, a to znamená, že se v nadcházející sezóně objeví pouze na vybraných soutěžích.
Velká Británie - Svět Formule 1 v neděli 28. listopadu opustila velká legenda. Ve věku 79 let zemřel zakladatel týmu Williams a její dlouholetý šéf sir Frank Williams. V roce 1977 založil stáj, kterou pojmenoval podle sebe, a vytvořil z ní jednu z nejúspěšnějších značek královny motorsportu.
Nejslavnější a nejpopulárnější motorsport ve Spojených státech amerických zná svého nového krále. Devětadvacetiletý Kaliforňan Kyle Larson získal svůj první titul v americkém seriálu NASCAR. Po tuhém, 500 mil dlouhém boji s třemi dalšími aspiranty na vítězství v celé sezóně rozhodly na oválu ve Phoenixu pouhé čtyři desetiny sekund.
Strana 1 z 2