ne., 12. červenec 2020 22:01

Reprezentace, NHL i extraligový titul. Michal Sýkora byl jedním z nejlepších hokejistů zlaté generace

Michal Sýkora v dresu Pardubic během sezony 2003/04 Michal Sýkora v dresu Pardubic během sezony 2003/04 Zdroj: ekonom.ihned.cz
Přestože byl obráncem a vyhlášeným tvrďákem, sbíral hodně bodů. A také medailových úspěchů, Michal Sýkora je totiž vítězem extraligy i dvojnásobným mistrem světa. Dnes tento odchovanec Pardubic obchoduje se zlatem, což je pro hokejistu poněkud netradiční záliba. Sportovní nadšenci si jej ale pamatují díky skvělým výkonům na ledě. Právě jako hokejistu jej představují následující řádky.

Starší z bratrů Sýkorových se narodil v roce 1973 v Pardubicích, ve kterých také od mala hrál hokej. Za Teslu Pardubice nastoupil už jako osmnáctiletý talent do dvou ligových utkání, v roce 1991 získal i svoji první zlatou medaili na mládežnickém mistrovství Evropy. Na další sezonu se však přesunul do zámoří, kde strávil dva ročníky v juniorské Western Hockey League (WHL). V Americe zaujal skauty San Jose Sharks, kteří jej v 6. kole draftovali do NHL. 

Už ve dvaceti letech si tak důrazný bek splnil sen a zahrál si nejslavnější hokejovou ligu světa. V NHL Michal Sýkora prošel týmy San Jose, Chicaga, Tampy Bay a později i Philadelphie. V roce 1996 reprezentoval národní tým na Světovém poháru i na mistrovství světa ve Vídni, kde pro Česko vybojoval historicky první zlatou medaili. V roce 1998 se rozhodl vrátit z NHL domů, přijal však nabídku Sparty Praha a s ní také v roce 2000 získal extraligový titul. Tehdy byl společně s Františkem Kučerou hlavním pilířem obranných řad celku, který ukončil pětiletou nadvládu Vsetína. A Michal Sýkora se stal dokonce nejlepším střelcem play-off české extraligy a dosud je jediným obráncem, kterému se to povedlo.

 

Hokejové úspěchy a sportovní soutěživost

Na přelomu tisíciletí se ale dařilo i národnímu týmu. A Michal Sýkora s Českem znovu mohl slavit, kromě svého druhého zlata se v roce 2000 znovu vešel mezi pět nejlepších hráčů turnaje, byl totiž nejproduktivnějším obráncem. Není divu, že po tak úspěšné sezoně o něj byl velký zájem v NHL a Sýkora podepsal smlouvu s Philadelphií Flyers. V další sezoně 2001/2002 už však nastupoval se svým bratrem Petrem v Pardubicích. Celkem Michal v NHL odehrál 267 utkání. Oba bratři jsou sice legendami Dynama, výjimeční jsou však i v rámci tuzemského hokeje. I Petr totiž naskočil do NHL (12 zápasů za Nashville a Washington), společně jsou tedy druhou bratrskou dvojicí z Česka, která v NHL nastupovala (současně s bratry Kaberlovými; první byli Jan a Roman Vopatové v sezoně 1995/1996). 

Doma Michal pokračoval ve skvělých výkonech a odměnou mu byla nominace na mistrovství světa i olympijské hry 2002. O rok později s Pardubicemi získal stříbro, když ani on neodvrátil prohru v 7. finálovém zápase. V rámci své extraligové kariéry však Sýkora bodoval jednou za dva zápasy, což je na obránce skvělá statistika. Ve statistice +/– má dokonce 116 kladných bodů. Poslední z nich získal v září 2004, kvůli problémům s kolenem totiž musel ukončit sportovní kariéru. Titul v roce 2005 tak oficiálně nezískal, i přesto byl ale součástí oslav.  

Podle svých slov mu hokej nechybí, živí se podnikáním a investicemi. „Já byl odmala veden k tomu, že hokej nebudu hrát do smrti. Když jsem skončil, tak nastal jeden veliký zlom – úplně ze mě vyprchala sportovní soutěživost. A jediná varianta tak byla hledat, v čem podnikat,“ řekl Sýkora v rozhovoru pro Mladou Frontu. Nyní je tak byznysmenem, který obchoduje se zlatem. „Měl jsem velké štěstí, že jsem v hokeji zažil éru, kdy se často vyhrávalo. Když se to ale nepovede, je třeba se poučit. V podnikání je to stejné. Sportovní život má ale jednu nespornou výhodu: je relativně férový,“ myslí si Michal Sýkora.

 

Zobrazeno 1000 krát
Naposledy upraveno: čt., 16. červenec 2020 12:38
Pro psaní komentářů se přihlaste