po., 16. říjen 2017 14:06

Modrá se Cameronovi před očima?

Hlavní postavy filmu Avatar. Hlavní postavy filmu Avatar. Zdroj: Moviestore/Rex/Shutterstock
Jaký je současný hollywoodský trend? Točit rebooty, spousty sequelů, vytváření masivních filmových vesmírů. Mnohokrát se jedná o velký risk, tedy dát velké spousty peněz a mnohamilionové sumy do filmů, které ani nakonec oslnit nemusí. Zatímco některým se tento risk vyplatil (například Kevin Feige, který má pod palcem produkci komiksových filmů pro Disneyho a Marvel v rámci Marvel Cinematic Universe nebo Mathew Vaughn, který uspěšně prodal pokračování špiónské hitovky Kingsman), jiní těžce tápou. Studio Warner Bros. se stále snaží nakopnout své komiksové DC Extended Universe. Nový filmový vesmír Dark Universe s klasickými monstry pod záštitou studia Universal se sype po prvním filmu (Mumie, 2017). Problémy zažívá i Michael Bay, jehož série Transformers s každým novým dílem kvalitativně klesala. Poslední dva díly získaly jak u kritiků i diváků tak negativní ohlasy, že se mnozí diví, proč prostě Bay nenechá celou sérii na pokoji. Nepomáhá tomu ani fakt, že transformující se roboti jsou pro studio Paramount tak výdělečným materiálem, že si podle nich zaslouží nový fimový vesmír. A bohužel i ten je už v produkci. 

Nyní ovšem přichází na řadu James Cameron. Filmař, který se původně živil jako řidič kamionu a který se mezi hollywoodskou elitu zařadil po masivním úspěchu kultovního akčního filmu Terminátor (1984) a pokračování hororové klasiky Ridleho Scotta Vetřelci (1986). K Terminátorovi se nakonec vrátil a natočil trhák Terminátor 2: Den zúčtování, jež je dodnes právem považován za jeden z nejlepších akčních filmů všech dob. Do svého repertoáru přidal další filmy jako Pravdivé lži (1994) a Titanik (1997), který odstartoval hvězdnou kariéru Kate Winsletové a Leonarda DiCapria. Cameron se posléze na dobrých dvanáct let odmlčel. Dlouho totiž připravoval svůj zatím největší a nejdražší film.

V roce 2009 přišel do kin Avatar, film, který divákům představil pokročilou 3D technologii, perfektní CGI a precizní motion capture. Tohle masivní sci-fi, pro které Cameron vytvořil novou planetu Pandoru, její domorodé, modré obyvatele a rozmanitou, leč nebezpečnou faunu a flóru, zaznamenalo ohromný finanční úspěch a film byl přijat jak diváky, tak kritiky. I přes fakt, že film vlastně neměl nijak zvlášť originální příběh.

Skončí Avatar stejně jako Transformers?

Nyní je rok 2017 a James Cameron do svého portfólia nepřidal žádný nový snímek (podílel se jen produkčně na filmu Sanctum z roku 2011). Proč? Cameron celou tu dobu pracoval na pokračování Avatara a už nějakou dobu se ví, že sequel nebude jeden, ale hned čtyři. Ano, James Cameron hodlá posílit své dílo o čtyři pokračování, kterých se dočkáme v rozmezí let 2020 až 2025. Premiéry jsou stanoveny takto: Avatar 2 (2020), Avatar 3 (2021), Avatar 4 (2024) a Avatar 5 (2025). Filmy už jsou nejen v produkci, ale dokonce je tvůrce už začal natáčet, přičemž Cameron natáčí dvojku a trojku současně. Pro rok 2022 si Cameron udělá přestávku, aby stihl postprodukci pro čtvrtý a pátý díl, které se začnou natáčet hned po předchozích dvou dílech. 

Zanechává to ve mně menší obavy. Myslím, že Avatar je film, kterému by pokračování neslušelo. I tvrzení režiséra, že v rámci všech pokračování uvidíme postavy, které v prvním filmu zemřely, mne netěší. Ofiálně se vrátí Sam Worhington, Zoe Saldana a představitelé postav, které se nedožily konce prvního dílu, tedy Sigourney Weaverová a Stephen Lang. Jak hodlá Cameron postavy oživit se dozvíme až za tři roky, ale už dnes se tahle skutečnost nesetkává s kladným přijetím. Oživování oblíbených postav je v dnešní době velmi rozšířené a ne každému to projde. Mnozí mají strach, že série Avatar skončí stejně jako Transformers, a že jediná Cameronova vidina, je ta velkých výdělků. Ovšem můžeme být mile překvapeni. James Cameron je kvalitní filmař a co se Avatara týče, má zde velkou tvůrčí volnost.

Jak to všchno dopadne se dozvíme 17. prosince 2020, kdy Avatar 2 přijde do českých kin.       

Zobrazeno 5043 krát
Naposledy upraveno: pá., 20. říjen 2017 09:40
Pro psaní komentářů se přihlaste