st., 7. duben 2021 00:41

Nejznámější umělecká díla včetně Mony Lisy jsou k vidění z pohodlí našeho domova

Podvečer v Louvru Podvečer v Louvru Zdroj: Archiv muze Louvre
Pravděpodobně ještě nějakou dobu budeme muset vyčkat na otevření muzeí či galerií, avšak třetí největší muzeum světa, pařížský Louvre, zpřístupnil všechny své expozice on-line. Jedná se o téměř půl milionů děl nejznámějších výtvarníků a máme tak jedinečnou příležitost si je prohlédnout zcela zdarma.

Virtuální databáze je přístupná ve dvou jazycích, a to ve francouzštině či angličtině. Většina děl má detailní popisy, což znamená, že se dozvíte spoustu nových informací a detailů o jednotlivých obrazech. Očekávat můžete nejen aktuálně vystavovaná díla, ale i sochy, náhrdelníky či obrazy z depozitářů, včetně zachráněných předmětů z druhé světové války, které stále vyčkávají na svého zákonitého majitele.

Z mnoha významných děl, které můžete zhlédnout je například Mona Lisa od slavného italského výtvarníka Leonarda da Vinciho, obraz Svoboda vede lid na barikády slavného francouzského malíře Eugène Delacroix, dále pak autoportrét německého malíře Albrechta Dürera či obraz Astronom od nizozemce Jana Vermeera.

On-line projekt pracovníci muzea připravovali už několik let, aby si všichni zájemci mohli z pohodlí domova prohlédnout sbírku. Jde o skvělou příležitost navázat spojení s kulturou, která se nám všem stala z podstatně části nedostupná. Pokud jste to zrovna vy, kterým chybí muzea či galerie, máte jedinečnou příležitost nahlédnout do překrásného pařížského Louvru, stačí kliknout zde.

Není určitě překvapením, že loňský rok 2020 byl pro Louvre, jako i pro spoustu dalších kulturních institucí, velmi nepříjemný. Došlo k velkým finančním ztrátám, které v přepočtu dosáhly asi na miliardu korun. Jedním z důležitých faktorů výdělku jsou především zahraniční turisté, kteří ve většině případů přijíždějí do Paříže za účelem spatřit Louvre. Bohužel koronavirová pandemie tento zdroj zablokovala a muzeum se muselo znepřístupnit veřejnosti. Aktuálně se v Paříži velmi pilně připravují na rok 2024, kdy by mělo město na Seinou hostit letní olympijské hry.

Jako veřejné muzeum byl Louvre otevřen v 18. století během tzv. velké francouzské revoluce. Následně Napoleon přivážel do Paříže historická umělecká díla, která zabavoval například církevním institucím. V současné podobě se muzeum skládá ze sedmi oddělení: Řecké a římské starožitnosti, Egyptské starožitnosti, Stará antická a orientální keramika, Skulptury středověku, Renesance a moderní doby, Malé umělecké předměty světové historie, Malby, kresby a mědirytiny 13.-19. století a Námořnictvo a etnografie. Každé z nich má svého vlastního správce, který řídí vybraný tým znalců a historiků umění.  Louvru pracuje něco kolem 2000 zaměstnanců.

Zobrazeno 37 krát
Naposledy upraveno: čt., 8. duben 2021 12:23

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste