po., 13. prosinec 2021 16:34

Nová generace super lidí bez tabáku

Lepší je nekouřit vůbec Lepší je nekouřit vůbec Zdroj: Pixabay
Vláda na Novém Zélandu chce skoncovat s kouřením. Aby se jí to povedlo, sází na výchovu nové generace, která už cigarety do úst nevezme – budou pro ně ilegální. Ale co je zakázané, to je oblíbené, takže k čemu zákaz vlastně povede?

Podle návrhu zákona, který by mohl být schválen příští rok, se hranice legálního nákupu cigaret bude zvyšovat tak, že v roce 2027 už pro čtrnáctileté dospívající budou cigarety ilegální napořád. Návrh by musel schválit parlament, v kterém mají však dominantní zastoupení vládní labouristé, kteří i ve svém programu prosazují Nový Zéland bez kouření. Takže se předpokládá, že návrh projde a s tím i další opatření, která by měla snížit užívání tabákových výrobků.

Co zůstane místo cigaret
Například ze současných 8000 obchodů, které mají oprávnění prodáván tabákové výrobky, by jich mělo zůstat něco pod 500. Na tom samozřejmě nejvíce budou trpět menší provozovatelé, u kterých je prodej cigaret velkou částí jejich výdělku. A nejen to. Množství nikotinu by se v tabákových výrobcích měl snížit, takže když si kuřák bude chtít dat svojí ranní dávku nikotinu, jeho spotřeba bude mnohem větší a to ekonomicky dopadne nejvíce hlavně na chudší zákazníky.

Cigareta nad zlato
Kdo chce, vždy si najde cestu. Omezení zákonem určitě nebude omezením pro ty, kteří jsou na nikotinu závislí, a tak jen v důsledku zákazu vznikne obrovský černý trh. Což přiznává i ministerstvo zdravotnictví, které chce případně posílit celní správu. Je tak možné, že cigarety, budou ještě cenější komoditou. Nebo i platidlo? Takové cigaretové gangy už se určitě nemohou dočkat.

Elektronické cigarety jakožto zdravotnický produkt
Nový zákon by se ovšem neměl týkat elektronických cigaret. Podle představitelky novozélandského ministerstva zdravotnictví Ayeshe Verrall je kouření tabáku mnohem škodlivější. O využívání elektronických cigaret přemýšlí například i Anglie, kde by je lékaři dokonce předepisovaly na předpis, měly by tak pomoci lidem od klasických cigaret. Ovšem o následcích elektronických cigaret ještě není tolik známo. Doposud jedna z největších studií z roku 2019 odhalila, že uživatelé e-cigaret mají statistický významně vyšší riziko srdečního infarktu, o 34 %, a také o 55 % vyšší riziko výskytu depresí. Také je vysoká oblíbenost ovocných e-cigaret u mladých lidí, přebíjící pachuť nikotinu, a tak je velice jednoduché nehlídat si, kolik toho člověk vykouří. Ale na výsledky dlouhodobého užívání si budeme muset počkat, za pár let třeba budou mít ještě horší dopad než klasické cigarety.

Zobrazeno 89 krát
Naposledy upraveno: út., 21. prosinec 2021 13:10
Pro psaní komentářů se přihlaste