út., 6. listopad 2018 19:58

Nový vinařský zákon vzbuzuje kontroverzi

Oceán z plastu Oceán z plastu Zdroj: film Oceáan z plastu
Česká republika - Od ledna letošního roku platí v České republice nový vinařský zákon. Jde o to, že vinaři musí plnit sudové víno do jednorázových bag-in-boxů, což jsou plastové pytle, které by neměly jít znovu naplnit. Vláda se takto snaží zabránit pančování vína. Zároveň se vyskytl zásadní problém. Ještě před uvedením zákona v platnost se na internetu objevil volně prodejný ventil pro opětovné plnění pytlů, zařízení, popírající smysl opatření. V době, kdy celý svět bojuje proti extrémní spotřebě jednorázově použitelných plastů se tento zákon zdá podivný a nesmyslný.

Největší dopad má však změna na samotné zákazníky vinoték. Cena vína se zvedla až o deset procent. Prodejci si navíc stěžují na špatnou manipulaci s pytli a na hromadění prázdných obalů, které jim zabírají místo. Pytle mají maximální objem dvacet litrů, zatímco do sudu se vejde až padesát litrů vína. Používání nerezových KEG sudů pro ně bylo jednodušší v tom, že dodavatel dovezl sud plný, odvezl si prázdný, a tím pádem nezabíraly místo. Majitelé vinoték volají po vysvětlení.

Tento zákon neplatí pro velkovýrobce a dovozce. Poškozuje tedy tuzemské vinaře, kteří produkují kvalitní české a moravské víno. Zákon to však vysvětluje nejednoznačně. Výrobcem vína je totiž i ten, kdo si ho nechá vyrobit, například vinotéka nebo restaurace. Právě tato definice je zavádějící.

Na druhé straně Evropská komise a pokrokové státy celého světa schvalují nová pravidla pro výrobu plastových výrobků. Stanovují maximální možné množství, které lze vyrobit. Snaha nahradit jednorázově používané plasty recyklovatelnými materiály se ve vinařském zákoně příliš neodrazila.

Zobrazeno 1295 krát
Naposledy upraveno: út., 13. listopad 2018 10:16
Pro psaní komentářů se přihlaste