pá., 27. leden 2017 14:03

Kontrola přišla, účtenku nedostala

Bitcoin Coffee Bitcoin Coffee Zdroj: standard.co.uk
Kavárna Bitcoin Coffee, v budově Paralelní Polis, spadá pod skupinu lidí, kteří si říkají Ztohoven. Tito novodobí umělci se mimo jiné proslavili například vyvěšením rudých trenek na Pražském hradě. Už dlouho se nechávali slyšet, že elektronickou evidenci tržeb podporovat nebudou, a tak v jejich kavárně, kde platíte Bitcoin měnou, EET účtenku těžko najdete. Když proto v pondělí 23. ledna dorazila kontrola účtenku samozřejmě nedostala, nemělo ji ani co vytisknout.

Bitcoin je internetová měna, která je zcela decentralizovaná a nachází se v p2p síti (Peer-to-peer, doslova rovný rovnému, pozn. autora). To znamená, že nikdo nemůže finanční toky kontrolovat, či ovlivňovat. A to ani vláda. I tak lze ale transakce veřejně dohledat v takzvaném Blockchain. Na tohle sázela skupina Ztohoven, u kterých jinak než kryptoměnou nezaplatíte, a EET systém bojkotovala. „Tento systém považujeme za bezprecedentní nástroj centralizované kontroly občanů a rakovinu pro svobodnou a aktivní společnost. Mnohé zrůdné rozměry EET se ukazují zcela jasně. Aktivní zasévání nedůvěry mezi sousedy i spoluobčany, účelové argumenty státní správy i paušální označení desetiny aktivních obyvatel za zloděje. Především jde ale o drastický zásah do soukromí všech občanů.“ komentovali majitelé Bitcoin Coffee situaci po finanční kontrole. Tu provedli dva úředníci, kteří se nejprve museli s obsluhou poradit, jak si mají Bitcoin peněženku nabít. Po vypití kávy se při placení legitimovali. Nebyla jim totiž vydána EET účtenka, kterou nepožadovali, ale obsluha je povinna ji vydat.

Ač Česká národní banka Bitcoin nepovažuje za měnu, ale komoditu, tudíž by se na ně účtenky vztahovat neměly, tak i na tuhle situaci Generální finanční ředitelství myslelo. Ve svém metodickém pokynu k aplikaci zákona o evidenci tržeb přisuzuje virtuální měně stejnou hodnotu, jako dárkovým poukazům či stravenkám, a na ně se povinnost vydat účtenku vztahuje. Stojí proti sobě dvě strany a ani jedna nehodlá ustoupit. Zda kavárna Bitcoins Coffee dostane pokutu je tedy na úřednících.

Zobrazeno 2164 krát
Naposledy upraveno: po., 30. leden 2017 00:17

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste