út., 17. březen 2020 22:21

Od nejlepšího českého lyžaře své doby k trenérovi olympijské vítězky

Ondřej Bank při tréninku v Lake Louise Ondřej Bank při tréninku v Lake Louise Zdroj: radiožurnál
Zábřeh – Město Zábřeh, to není jen rodiště polárníka Jana „Eskymo“ Welzla. Pochází odsud i někdejší český reprezentant v alpském lyžování Ondřej Bank. Během své patnáctileté kariéry startoval na čtyřech olympiádách a dvakrát skončil na stupních vítězů světového poháru.

Svojí kariéru Bank započal nejprve na travním lyžování přes které se dostal k tomu alpskému. Jeho rvním trenérem se stal otec Ivan po kterém jej převzal bratr Tomáš. Dříve byly jeho silnou stránkou slalomy, jenže později se začal prosazovat i do sjezdových disciplín alpského lyžování.

Profesionální kariéru započal v roce 1996 v závodech FIS race a takto pokračoval i v následující dvou letech, kdy ještě přidal národní šampionáty Maďarska, Rakouska, Holandska, Slovenska, Polska a také domácí český šampionát. A v roce 1998 se ještě zapojil do juniorského mistrovství Světa ve Francii.


Na první olympiádě dojel pouze jeden závod

Do mužského mistrovství světa se zapojil ve svých 20 letech v roce 2001, kdy bohužel při svém debutu nedokončil obří slalom ve švýcarském Adelbodenu. Ve stejném roce ve svém úvodním „svěťáku“ dokázal v kombinaci vyjet skvělé šesté místo. O rok později se Ondřej Bank dokázal prosadit na Zimní olympijské hry do amerického Salt Lake City, kde se zúčastnil slalomu, obřího slalomu, kombinace a sjezdu. Jediný závod, který Bank na olympiádě dojel byl sjezd. V něm skočnil na 39.místě.

Tento lyžař má na svém kontě několik titulů mistra České republiky, ale na další větší úspěch na světové scéně musel čekat do roku 2006, kdy se dokázal znovu dostat na olympiádu, kterou tentokrát hostil italský Turín. Zde dokázal v kombinaci vybojovat šesté místo a ve stejném roce vyjel stejnou pozici také v superkombinaci v závodě Světového poháru v Beaver Creeku. O rok později se na tomto místě radoval ze svého maxima, když dokázal získat v závodu Světového poháru třetí místo v superkombinaci.

Superkombinace jakoby se stala jeho předností a na následující olympiádě v roce 2010 v ní skončil sedmý a o rok později na mistrovství Světa v německém Garmisch-Partenkirchenu dokázal vyjet páté místo.

V roce 2011 si vysloužil cenu Krále bílé stopy, pro nejlepšího českého lyžaře roku. Páté místo vyjel také na olympiádě v Soči, ale tentokrát v obřím slalomu a v superkombinaci byl o dvě příčky horší.

 V roce 2015 tedy rok po ruské olympiádě se dočkal dalšího úspěchu ve Světovém poháru. Ve slavném Kitzbühelu se dokázal ve svých 34 letech dostat znovu na bronzovou příčku v superkombinaci. Poslední svůj úspěch mohl slavit v téže roce na světovém mistrovství v americkém Beaver Creeku, kde si vyjel sedmé místo.

 

Zranění mu několikrát přerušilo kariéru a následně i ukončilo

Bohužel nemohl ukázat naplno co v něm je, protože jeho kariéru lyžaře doprovázela častá zranění: především otevřená zlomenina holenní a lýtkové kosti, kterou utrpěl při tréninku na sjezd v Kitzbühelu v roce 2008 a která si vyžádala rok a půl trvající rekonvalescenci. Na mistrovství světa v roce 2015 spadl při posledním skoku ve sjezdu do kombinace a utrpěl bohužel otřes mozku a zlomeninu nártní kůstky, která pro něj také znamenala pauzu a když se poté přidaly potíže s kolenem, rozhodl se v roce 2016 ukončit profesionální karieru.

Od roku 2017 se přidal k týmu světové šampiónky Ester Ledecké jako trenér pro alpské lyžování. O rok později se s ní mohl radovat z velkého úspěchu a překvapení na Zímní olympiádě v Jižní Koreji, když Ledecká vyhrála pod pěti kruhy Super-G. A i po olympiádě získávají další úspěchy.

Ondřej Bank má také vlastní oblečení jménem Vagus, které je slavné nejen mezi sportovci, ale i mezi veřejností a spoluvlastní penzion na Dolní Moravě.

Zobrazeno 384 krát
Naposledy upraveno: čt., 19. březen 2020 09:40
Pro psaní komentářů se přihlaste