čt., 17. prosinec 2020 13:32

Ostravany letos v centru čekají chudší trhy

Letošní vánoční trhy v centru Ostravy Letošní vánoční trhy v centru Ostravy Zdroj: Jan Grossmann
Při pohedu na ostravské Masarykovo náměstí je nejednomu do pláče. Nejznámější náměstí metropole je v letošním adventním čase pouze chudou příbuznou minulých let.

Masarykovo náměstí žije každým rokem adventními trhy. Husté zástupy lidí se jen stěží míjejí při svých zastávkách u stánků na svařák nebo trdelník. V těchto dnech je ale všechno jinak. Vlivem vládních opatření nevidíme kolemjdoucí s kelímky s horkými nápoji. Kvůli nuceným dvoumetrovým rozestupům zase nejsou trhy tolik kontaktním, živoucím a dynamickým místem.

Přirozeně existují i lidé, kteří ve strachu z nákazy raději zůstanou doma, aby mohli zbytek roku přežít ve zdraví. Letošní konec měsíce tak obětují, aby mohli Vánoce a Nový rok oslavit s rodinnou a svými blízkými.

Radost z nové podoby trhů nemají ani příchozí návštěvníci. „Kdysi ty trhy žily více, snad už příští rok bude vše zase při starém," popisuje rozpačitě pan Radim. Letošní Vánoce vnímá jako „polovičaté". Situace není příznivá ani pro stánkaře. „Celkově tady v minulých letech bylo lidí více," neskrývala zklamání prodejkyně suvenýrů paní Renáta.

Nová atrakce se těší velkému zájmu

Stánky, u kterých trhovci prodávají potravinový sortiment, zůstaly zavřené a nikdo v nich neobsluhuje. Přesto připravené stojí na místě zatím nerozebrány v naději, že by se něco změnilo. Každý ale dnes už ví, že pokud se vývoj nějakým směrem pohne, tak k horšímu – alespoň, co se covidových nakažených týče. Ani tradiční kluziště, které v prosinci na největším náměstí nikdy nechybí, letos bruslící nadšenci nevyužijí.  Přitom bylo vždy nedílnou součástí vánoční atmosféry a těšilo se velkému zájmů místních.

Co je však letošní unikátní atrakcí, to je dozajista vyhlídkové kolo po vzoru Londýna či Vídně. V měnším měřítku tady stojí od minulého týdne. Dlužno říct, že poptávka svézt se na něm a vidět z ptačí perspektivy krásy Ostravy, je enormní. Kabinky jezdí obsazené a lidé stojí trpělivě v mrazech ve frontě na možná největší současný zážitek.

Zobrazeno 353 krát
Naposledy upraveno: pá., 18. prosinec 2020 23:39
Pro psaní komentářů se přihlaste