st., 8. prosinec 2021 23:05

Pomoc a solidarita jako nejvřelejší dárek k Vánocům

Vánoční prsty Vánoční prsty Zdroj: activesustainability.cz
Shánění dárků, velký vánoční úklid, pečení různých druhů cukroví. Proč nepojmout předvánoční období a Vánoce samotné jiným způdobem? Vánoční čas by měl přeci být o rozjímání, pomoci a pochopení, lásce mezi lidmi. Není tak náhoda, že na prosinec připadá hned několik dní oslavující dobré lidské skutky a solidaritu. Mezi nimi nechybí ani 20. prosinec oslavující lidskou solidaritu, kterou můžeme někomu v podobě nevšedních dárků věnovat pod stromeček.

Vánoční svátky jsou tu. Pro řadu lidí nastává čas chaosu. Ke každodenním starostem přibývá shánění dárků, předvánoční úklid, ale i souboj s vlastním já, zda 8 druhů cukroví není málo. Toto období bychom měli naopak prožívat jako svátek pohody, klidu, míru, pokory a pomoci. To jsou hodnoty, které bychom si měli připomínat, a nejen o Vánocích. Každý se už těšíme na společné setkávání s přáteli, i těmi nejbližšími, rodinou. Obzvlášť v těchto nelehkých dnech potřebujeme dobít energii. A srdečná setkání jsou tím nejlepším zdrojem. Vánoční čas nás přímo vybízí k rozjímání, vzájemné pomoci, podpoře a pochopení. Je proto příhodné, že na prosinec připadá hned několik dnů, které tyto hodnoty oslavují. Mezinárodní den dobrovolníků, Den lidských práv a Mezinárodní den lidské solidarity. Všechny tyto významné dny oslavují soudržnost a důležitost mezilidských vztahů. 

Den společenské sounáležitosti
Solidarita neboli vztah mezi vzájemně rovnými, by měla být brána jako základní hodnota a princip lidských vztahů vyspělé společnosti. Ochota vzájemně si pomáhat, podporovat se a zajímat se o své okolí. Spojit se a pomáhat slabším. Těm, kteří to potřebují. To jsou ty důležité atributy, čisté nezištné skutky, které si připomínáme právě 20. prosince na Mezinárodní den lidské solidarity.

Pomoc může mít mnoho podob
Většina z nás žije v hojnosti, má téměř vše, co potřebuje, a na co si vzpomene. Pro někoho může být velmi těžké uvědomit si, že to, co je pro nás běžné, nemusí být samozřejmostí pro všechny. Jak se říká: „Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra“ a o dobrých skutcích a ještě o Vánocích to platí dvojnásobně. Co takhle dárek, který potěší a zároveň pomůže? Možností je spousty. Jednou z variant může být Skutečný dárek, který zaštiťuje organizace Člověk v tísni směřující svou pomoc k lidem z chudých oblastí Afriky a Asie. Poukazem jim tak můžeme věnovat třeba sazenici stromků nebo zdravotní péči pro nemocného. V České republice existuje celá řada nadací, sbírek a projektů, které pomáhají. Jedním z nich je i projekt Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata, který pomáhá opuštěným seniorům. Můžeme tak skrze tento charitativní projekt splnit přání nějaké babičce nebo dědečkovi. 

A proto nebuďme lhostejní a pomáhejme si. Co se nám totiž může zdát jako maličkost, může někomu velice pomoci. 

Zobrazeno 160 krát
Naposledy upraveno: pá., 10. prosinec 2021 14:21
Pro psaní komentářů se přihlaste