ne., 4. duben 2021 19:09

Pomoc (nejen) v době covidové

Opatruj.se Opatruj.se Zdroj: https://www.opatruj.se
Naše duševní zdraví prochází v posledních měsících těžkou zkouškou. Kolem nás vidíme odloučení, smrt, tunel bez světla na jeho konci,... Čím dál častěji se u svých známých setkávám s větou „poslední dobou mi není úplně dobře...“ Je ale důležité se těmto pocitům nepoddávat a jednat. Ráda bych vám nyní představila web, který se online zaměřuje na podporu psychického zdraví a může pomoci v této zvláštní době.

Web Opatruj.se patří pod Národní ústav duševního zdraví České republiky společně s dalšími národními a mezinárodními organizacemi. Zaměřuje se na pomoc a rady lidem s různým psychickým onemocněním. Nachází se zde spolehlivé a vědecky ověřené informace.

Web je přehledně rozdělen do několika sekcí. První z nich nabízí testovaní zdarma. Otestovat se můžete např. na úzkost, depresi nebo závislosti na alkoholu čí omamných látkách. 

Další částí jsou obecné pojmy, které mohou pomoct porozumět jak lidem trpícím na psychické potíže, tak i někomu, kdo chce pomoct svému kamarádovi. Mezi pojmy najdete třeba obecné vysvětlení zdraví, stresu a vyhoření, sebevražedným myšlenkám či závislosti.

Důležitá je kapitola Péče o sebe, kde najdete mnoho tipů a triků, jak se starat o své duševní zdraví po stránce fyzické, psychické či spirituální. Občas ale na všechno nestačíme a je důležité umět požádat o pomoc. Opatruj.se shrnulo všechny důležité odkazy, kam se můžete pro pomoc obrátit. Pokud si nejste jistí, co by nejlépe pomohlo právě vám, v sekci Jak (si) mohu pomoci? je vysvětleno každé odborné odvětví a nejen to, můžete zde najít Můj osobní krizový plán, který byl vytvořen organizací Nevypusť duši.

Nechybí zde ani souhrn zajímavých článků či podcastů, které přibližují jednotlivé problematiky. 

Opatruj.se je přehledný zdroj informací, které jsou  zejména v dnešní době potřeba. Jak je napsané na úvodní stránce webu: Mimořádná doba přináší mimořádné psychické nároky a my bychom měli mít na paměti, že na tyto psychické nároky nejsme sami.

Zobrazeno 46 krát
Naposledy upraveno: po., 5. duben 2021 19:27
Pro psaní komentářů se přihlaste