čt., 21. duben 2016 19:38

Úspěšný sociální podnik Pragulic už můžete podpořit i v Olomouci

Jelen a Sandy Jelen a Sandy Zdroj: olomouc-pragulic.cz
Olomouc - Projekt Pragulic je neziskový projekt, který se snaží měnit zažité stereotypy o bezdomovcích a celé komunitě lidí žijící na okraji společnosti. Prohlídky městem vedou samotní bývalí bezdomovci a návštěvníkům ho ukážou v trochu jiném světle. Projekt funguje v Olomouci, Praze a Českých Budějovicích.

V Olomouci mají prohlídky na starost zatím dva muži, kteří strávili několik let na ulici a bez domova. Dnes se již dostali z nejhoršího a snaží se sdílet své zážitky s ostatními. Právě na těchto prohlídkách zájemci poznají město z úplně jiného úhlu a můžou si alespoň trochu představit jaké to je ocitnout se z ničeho nic na ulici. 
Každý průvodce návštěvníky povede jinou trasou a sdělí jim rozdílné informace. Pan Jelen, bývalý sborista ostravské opery, začíná svou prohlídku na Žižkově náměstí. Skupinu zavede k parku pod Dómem, navštíví okolí Mlýnského potoka, stadionu a cestu ukončí u divadla Tramtarie. Během procházky městem zájemcům přiblíží, jak probíhá společenský život na ulici a prozradí, která místa jsou nejlepší pro přespání na ulici. Prohlídky pod vedením pana Jelena probíhají ve čtvrtek od 16 hodin a v sobotu od 15 hodin.

Průvodce Sandy vystudoval filosofii a ekonomii v Brně. Trasu začíná na Náměstí Hrdinů, návštěvníky povede přes Horní náměstí, kino Metropol a trasu zakončí v parku pod Hoblinou. Sandy se podělí o praktické zkušenosti ze života na ulici. Návštěvníkům sdělí, kde levně obstarat jídlo a uvede je do základů bezdomovecké hantýrky. Sandy provádí v úterý a ve středu od půl páté.
Místo na prohlídce si zájemci musí zarezervovat předem. Je možné si také domluvit individuální prohlídku.

V průběhu Olomouckého Majálesu je pro studenty zlevněné vstupné na 100 korun. Standartní cena činí 120 korun. Vstupným mohou návštěvníci podpořit svého průvodce. Díky penězům z provádění si totiž může zajistit základní životní potřeby a důstojnější život. „Pomáhejte potřebným, protože nikdy nevíte, kdy budete potřebovat pomoct vy,“ tvrdí průvodce Sandy.

Zobrazeno 2276 krát
Naposledy upraveno: čt., 21. duben 2016 21:17
Pro psaní komentářů se přihlaste