ne., 22. březen 2020 19:54

Řádění koronaviru ve světě fotbalu

Fotbal zažívá těžké časy Fotbal zažívá těžké časy Zdroj: Jan Hegr
Nový typ koronaviru proměnil za pár týdnů takřka celý svět a fungování života v něm. Sportovní nadšenci a fandové pláčou. Nejen ve fotbalovém světě dochází k posouvání či přerušování celých soutěží. Mezi statisícemi nemocných jsou i jména všem známá, celebrity, politici a sportovci. Je vidět, že koronavirus si nevybírá a nebere ohledy na společenské postavení či povolání.

Co se děje s ligovým fotbalem a kdy to přestane?

Začněme fotbalovými soutěžemi, ty nejsledovanější se na počátku pandemie odehrály, ale za zavřenými dveřmi a bez diváků. Časem docházelo k přísnějším opatřením a došlo k posunutí nebo přerušení celých soutěží. 

Ve Velké Británii byly zastaveny všechny elitní fotbalové soutěže nejméně do 30. dubna. V současné době se zvažuje znovuobnovení Premier League. Mělo by se hrát od 1. června a všechny zápasy by se měly dohrát za šest týdnů. Kdyby se tak skutečně stalo, tak by nová sezóna mohla začít v srpnu, jako obvykle.

Německo tuto skutečnost bere podobně. První a druhá fotbalová liga se kvůli viru nebudou hrát minimálně do 2. dubna. „Samozřejmě to neznamená, že začneme hrát od 3. dubna,“ uvedl generální ředitel Německé fotbalové ligy (DFL) Christian Seifert.
Podle nejčernější prognózy virologa Jonase Schmidta-Chanasita se Bundesliga začne znovu hrát až v roce 2021. „Když se podíváte, jak situace v Evropě vypadá a jak ještě vypadat bude, tak jsem pevně přesvědčen, že je naprosto nereálné, aby se letos ještě hrálo.“ prohlásil vědec v rozhovoru pro německou televizní stanici. Fotbaloví funkcionáři v Itálii se shodli na podobném postupu, všechny soutěže, včetně těch nižších, se nebudou hrát minimálně do začátku dubna. Své si k tomu řekl i šéf prvoligové Brescie Massimo Cellino, který je přesvědčen, že aktuální ligová sezóna se kvůli situaci v Itálii nedohraje.

 Stejně jsou na tom i dvě francouzské nejvyšší soutěže, Ligue 1 a 2. Ty byly pozastaveny do začátku dubna a už teď je jasné, že zákaz se protáhne.

Od španělské La Ligy si také budeme muset na chvíli odpočinout. Představenstvo rozhodlo, že nadcházející dvě ligová kola se hrát nebude. Hráči nabádají fanoušky k trpělivosti.

 

V Česku se fotbalové soutěže nehrají už od 12. března, kdy byl vyhlášen nouzový stav. „Z rozhodnutí Vlády ČR o zavedení nouzového stavu od 12. března 2020 s ohledem na hrozbu nákazy koronavirem COVID-19 v Česku vyplývá, že je zakázáno pořádání jakýchkoliv sportovních akcí většího charakteru. Z tohoto důvodů musí Ligová fotbalová asociace odložit všechna střetnutí obou nejvyšších fotbalových soutěží až do odvolání nouzového stavu,“ stojí v prohlášení na webu nejvyšší soutěže. Hráčům české ligy tak nezbývá nic jiného než individuální tréninky a domácí příprava.

Mistrovství Evropy se přesouvá na další rok. Dnes o tom po videokonferenci se zástupci všech 55 zemí rozhodla UEFA. Turnaj se bude hrát ve stejném formátu a ve stejných zemích od 11. června do 11. července 2021.
UEFA zároveň do odvolání přerušila všechny své soutěže včetně Ligy mistrů a Evropské ligy. Žádnou ze soutěží nechce unie rušit.
Také vyzvala své členské země, aby se pokusily dohrát domácí soutěže, které byly kvůli opatřením proti nákaze přerušeny.
Fotbalové EURO tak bylo posunuto poprvé v historii.

 Kdo se nakazil a kdo je v karanténě?

Po oznámení, že se anglická Premier League odehraje podle obvyklého plánu, se objevila skutečnost, že trenér Arsenalu Mikel Artera byl pozitivně testován na nový typ koronaviru. Mezi pozitivně testovanými se objevil i mladý hvězdný křídelník Callum Hudson-Odoi. Ten se však už stačil vyléčit. I tyto zprávy uspíšily zastavení první anglické ligy. V Bournemouthu byl kvůli symptomům vzat do karantény Artur Boruc a s ním i několik členů realizačního týmu. Podobná situace s karanténními opatřeními se týká i hráčů v Evertonu, Manchesteru City nebo Leicestru.

 

V Itálii je situace horší. Sampdoria hlásí šest nakažených hráčů i členy realizačního týmu. V Juventusu byl testován pozitivně Daniele Rugani, Blaise Matuidi se svým synem i Paulo Dybala se svojí partnerkou. Ten o tom informoval na svém instagramu. Celý turínský celek je tak v karanténě. Mezi nakaženými jsou také technický ředitel a legenda AC Milán, Paolo Maldini a jeho syn Daniel. Pozitivní na koronavirus je i záložník, který v současné době hraje v čínském klubu Shandon Luneng Taishan, Marouane Fellaini.

 

Ve Španělsku včera podlehl koronaviru bývalý předseda Realu Madrid, Lorenzo Sanz. V čele týmu stál od roku 1995 do roku 2000 a vyhrál s ním dva tituly v Lize Mistrů. Fotbalista Ezequiel Garay, Eliaquim Mangala a další fotbalisté z týmu Valencie byli testováni jako pozitivní na nález viru. „Navzdory přísným opatřením, které jsme kvůli zápasům v Lize mistrů zavedli, poslední testy ukázaly, že máme nakažených 35 procent týmu,“ uvedla Valencie na webu. „Nikdo z nakažených nemá příznaky, jsou doma pod dohledem lékařů a trénují individuálně,“ dodal klub. Mezi nejmladšími obětmi epidemie je také mládežnický trenér Francisco García z klubu Atlético Portada Alta. Při hospitalizaci kvůli symptomům nové nemoci COVID-19 se zjistilo, že trpěl také leukémií. Bylo mu teprve 21 let.


Zobrazeno 764 krát
Naposledy upraveno: ne., 22. březen 2020 23:40
Pro psaní komentářů se přihlaste