čt., 9. květen 2019 17:04

Recenze: Kdo je vrah a kdo oběť? Netflix uvádí nový seriál natočený podle nejlepší švédské krimi knihy roku 2016

Tekutý písek (Quicksand) je novým seriálem Netflixu Tekutý písek (Quicksand) je novým seriálem Netflixu Zdroj: netflix.com
Severské kriminální drama Tekutý písek (Quicksand) mohou diváci sledovat od 5. dubna na momentálně nejpopulárnější filmové a seriálové online platformě Netflix. Seriál je natočený na motivy stejnojmenné knihy od stockholmské rodačky spisovatelky Malin Persson Giolito.

Seriál pojednává o osmnáctileté dívce Maje Norbergové, která je považována za obyčejnou dívku, výbornou studentku a oblíbenou kamarádku. Tedy až do chvíle než ve škole zastřelí svého přítele Sebastiana, nejlepší kamarádku Amandu a zabije i zbytek třídy včetně třídního učitele. Ze dne na den se tak stane nejnenáviděnější a nejdiskutovanější osobou ve Švédsku, obviněnou z účasti na hromadné vraždě a přípravě atentátu. Djursholmský masakr je v té době nejvyhledávanějším spojením na švédském internetu. Maja ovšem nebyla jediná, kdo střílel. Začíná soudní proces, kde se Maja pokusí po dlouhých devíti měsících absolutní izolace dokázat, že se jen bránila. Média a veřejnost už ji ale předem odepsaly. Její osobitá zpověď odkrývá mnohem hlubší příčiny. Proces odhaluje skutečnou stránku zdánlivě uhlazeného života bohaté mládeže, která je plná drog, rasové i sociální šikany, lhostejnosti a bezcitnosti.

Stejně jako v knize i v seriálu je příběh vyprávěn z Majina pohledu. Nechybí zde ani flashbacky z minulosti, které nám postupně odhalují střípky zapadající do mozaiky celého příběhu.

Postavu Maji Norbergové v seriálu ztvárnila švédská herečka Hanna Ardéhn, která dle mého názoru skvěle koresponduje s postavou Maji z knihy a to jak vizuálně, tak povahově. Bohatého „badboye“ Sebastiana Fargemana si zahrál Felix Sandman. Důležitou postavou je taktéž Samir Said (William Spetz), který jako jediný střelbu přežil.

Tekutý písek má zatím jen jednu sérii se šesti díly po pětačtyřiceti minutách, tudíž můžete seriál zhlédnout za jeden den. První série je zaměřená především na hlavní otázku týkající se rozsahu její spoluúčasti.

I přestože seriál ani kniha neodráží skutečnou událost, bude vám běhat mráz po zádech, jak nebezpečně blízko má tento thriller k realitě.

Hodnocení: 8/10

Tekutý písek (Quicksand)
Drama/ Krimi
Švédsko/ USA, 2019, 45 min
Autorka: Camilla Ahlgren
Režie: Per-Olav Sørensen, Lisa Farzaneh
Hrají: Hanna Ardéhn, Felix Sandman, David Dencik, Anna Björk, Rebecka Hemse, Reuben Sallmander, Ella Rappich, William Spetz

Zobrazeno 3592 krát
Naposledy upraveno: so., 11. květen 2019 09:45
Pro psaní komentářů se přihlaste