út., 14. březen 2023 21:08

Recenze: The Breakfast Club. "We're all pretty bizarre. Some of us are just better at hiding it, that's all."

Záběr z filmu Záběr z filmu Zdroj: Universal Pictures US
Pětice zdánlivě nesourodých středoškoláků je v sobotu ráno po škole. Tímto začíná jedno z kultovních komediálních dramat pro teenagery. Řeč je o snímku The Breakfast Club, který sice vyšel v roce 1985, ale myslím si, že diváky si najde i o skoro čtyřicet let později. 

Sobota, březen 1984. Na Shermerově střední škole se na dopoledním vyučování setkává pětice středoškoláků, kteří na první pohled splňují zažité stereotypy o tom, jak funguje školní hierarchie. Setkají se zde rebel a delikvent John Bender (Judd Nelson), sportovec Andrew Clark (Emilio Estevez), šprt Brian Johnson (Anthony Michael Hall), školní hvězda Claire Standish (Molly Ringwald) a tichá podivínka Allison Reynolds (Ally Sheedy). Ti mají v sobotu za úkol napsat esej, kde mají reflektovat to, kdo doopravdy jsou. V mezičase na ně dohlíží nesympatický a striktní zástupce ředitele Richard Vernon (Paul Gleason). Zprvu se zdá, že poškoláci nemají nic společného. Opak je ale pravdou. Odpoledne zjistí, že všichni mají více než jednu věc společnou a také, že koncepce středoškolských rolí je vlastně pitomost. Film režíroval John Huges, který také napsal scénář.

První polovina filmu je možná až nechutně klišoidní, ale jakmile se film dostane do druhé poloviny, nabývá hloubku a postavy se stávají komplexnějšími. To, co vidíme každý den, je pouze zástěrkou pro to, co člověk zažívá v soukromí. Rodinné zázemí také nabízí vysvětlení pro to, proč někdo jedná tak, a ne jinak. Uvědomuji si, že film je asi určen pro mladší publikum, svá středoškolská léta mám za sebou, ale nabízí mi to takové srovnání. Nebyla jsem sice teenager v 80. letech minulého století, ale některé věci jsou stále stejné. Možná u nás na škole to "kastovní" rozdělení nebylo, přece jen tam ty archetypy trochu viditelné byly. A to je zcela normální. Nikdy se všichni nebudou přátelit se všemi. To jsem také zachytila ve filmu, kdy se postavy spolu baví o tom, jaké to bude v pondělí, až se všichni vrátí do zažitých rolí. Sportovec si bude utahovat ze šprta a populární dívka se přece nebude zahazovat s podivínkou. Závěr filmu vyvrátí všechno, co jsme si o postavách mysleli, společně s výslednou esejí a ústřední písní celého filmu „Don´t You Forget about Me" skupiny Simple Minds.

Jestli jste fanda 80. let a všeho, co k nim patří, mladý dospělý, který stále hledá sebe sama nebo máte prostě chuť si pustit nějakou oddechovku na deštivé odpoledne, tak Breakfast Club je správnou volbou. 

 

Zobrazeno 168 krát
Naposledy upraveno: út., 14. březen 2023 21:13
Pro psaní komentářů se přihlaste