st., 1. květen 2019 19:10

RECENZE: The Raft: experiment, který nedopadl podle představ

The Raft The Raft Zdroj: Folkets Bio
Letošní ročník festivalu Academia Film Olomouc nabídl divákům také rozporuplný dokument The Raft (festivalovým názvem Vor) o jednom, alespoň v našich končinách, ne příliš známém sociologickém experimentu. Cenu studentské poroty, kterou pořadatelé vyhlásili v sobotu 28. dubna, si snímek švédského tvůrce Marcuse Lindeena zaslouží, přestože festival nabídl i zajímavěji zpracované dokumenty.

Rok 1973, jedna loď, jedenáct lidí a přes sto dní na moři. To jsou základní atributy experimentu mexického antropologa Santiaga Genovése, který chtěl zkoumat příčiny násilí, agrese a sexuální přitažlivosti. Co se stane, když do lodi tři měsíce plující Atlantikem bez motoru posadíte desítku sexuálně atraktivních lidí různých ras, náboženství a pohlaví?

Dokument The Raft vypráví příběh experimentu, který dopadl jinak, než jeho autor zamýšlel, a který mohl autora stát život. Pomocí původních záběrů natočených na lodi, autorových podrobných zápisků i výpovědím dodnes žijících aktérů, kteří po 40 letech na kopii lodi vzpomínají na tehdejší události a odhalují nové pikantní skutečnosti, poutavě rekonstruuje dění na palubě, vztahy mezi aktéry i manipulační snahy samotného autora experimentu.

V Lindeenově pohledu do lidské duše lze vyčíst, že některé otázky, které se divákovi mohou honit hlavou, zůstávají nezodpovězené. Režisér se snažil využít co nejvíce původních záběrů, snímek je tak někdy až zbytečně zdlouhavý. Ocenil bych více popisu dění na lodi s odstupem času od samotných účastníků experimentu. Pokud vás ale fascinuje lidská psychika nebo historie psychologických pokusů, neměl by dokument chybět na vašem seznamu.

Hodnocení: 85 %

Zobrazeno 796 krát
Naposledy upraveno: pá., 3. květen 2019 00:19
Pro psaní komentářů se přihlaste