ne., 28. duben 2019 20:33

REZENZE: Seriál Press ukazuje krutou realitu novinářů

Plakát seriálu Press Plakát seriálu Press Zdroj: favoritetv.me
Press neboli Tisk je Britská televizní minisérie vydaná na podzim 2018. Šestidílné drama poprvé vysílala stanice BBC One, nyní ho můžete zhlédnout třeba na HBO GO. Režíroval ho skotský režisér Tom Vaughan, který má na krku už několik celkem povedených hollywoodských filmů, jako například Mejdan ve Vegas nebo Těžká rozhodnutí. Mimo jiné režíroval také některé díly úspěšného seriál Viktorie.

Seriál nám velice neotřelým způsobem ukazuje svět britského tisku a výrazně se zaměřuje na rozdíl bulvárních a seriózních médií. Hned na začátku se tedy ocitáme v redakci The Herald, což je seriózní britský deník, který však příliš neprosperuje a potýká se tak s menšími existenčními problémy. Seriál nám záhy ukáže i druhou stranu mince. Tou je bulvární plátek Post. Na rozdíl od The Herald je poměrně úspěšný a stává se tak snem hned několika novinářů.

Seriózní deník nebo zvrácený bulvární plátek? 

Celé televizní drama nám ukazuje jak pracovní, tak i soukromý život postav, a dalo by se říci, že ani jeden není příliš slavný. Všem nám je jistě jasné, že takový život investigativních novinářů umí být pěkně osamělý, a proto tomu ani zde není jinak. Dalo by se říci, že jedinými kamarády těchto lidí jsou jejich kolegové a jejich zálibou je jenom práce. To vás stejně jako mě může od celé této profese rychle odpudit, protože to, co tento seriál opravdu umí, je hrát na city. Na druhou stranu je skvělé, jak tvůrci dokázali nechat diváka do celého tohoto systému proniknout. Obě redakce jsou ztvárněné dost realisticky. Vidíme chaos, napětí, a mimo jiné také radost z úspěchu.

Jak už jsem říkala, celý tento seriál v podstatě pojednává o boji mezi seriózním a bulvárním tiskem. Zatímco deník The Herald dbá na nestrannost, pravdivost a objektivitu, Post tiskne jen za účelem prodeje. Bulvár nám zde tvůrci ukazují jako téměř zvrácené médium, které dokáže ovládat reálné osoby, a to hlavně na těch vyšších postech. Dosti zajímavé bylo také vidět zdrojování obou médií. Protože zatímco si seriózní tisk nedovolí vydat nic bez potvrzení, bulvár si do článků hodí cokoli se mu zlíbí, a to bez ohledu na následky. Způsob, jakým tvůrci ukázali velice rozdílné fungování redakcí se mi velice zamlouval, avšak občas mě až děsilo, čeho všeho je nejen bulvár schopen.

Skvělé herecké výkony

Co se tvůrcům opravdu povedlo, bylo herecké obsazení této minisérie. Pro mě doposud neznámí herci skvěle ztvárnili role novinářů v podstatě jako by to byla jejich vlastní práce. Byly zde vidět emoce, napětí i chaos. Za velmi povedený výkon považuji ztvárnění šéfredaktorů obou médií. Priyanga Burford byla jako šéfka deníku The Herald bezchybná, působila velice vyrovnaně a opravdu majestátně. Naopak Ben Chaplin skvěle ztvárnil roli podrazáckého a vyděračského šéfredaktora bulvárního plátku Post. Avšak obě tyto postavy hravě zastínila skvěle hrající Charlotte Riley, která ztvárnila editorku a redaktorku deníku The Herald. Právě její postava nám ukazovala skvělé pracovní nasazení, neústupnost a neutuchající zájem o společenské dění. A právě bez ní by to nebylo ono. Dalo by se říci, že působila jako taková duše celé redakce a nebýt jí, seriál by byl takovým slabším průměrem.

Seriál vás úplně pohltí

Press je seriál, který vás nechá napjaté až do poslední chvíle a velice povedeně vám představí novinářský svět. Protože má jen šest dílů, dost možná ho zhlédnete za jedno odpoledne, a poté si budete nadávat, že jste si ho pořádně nevychutnali, protože za to vážně stojí. Ačkoliv jsem byla z děje někdy dost znechucená, musím říct, že jsem nikdy neviděla nic, co by mě dokázalo příběhem tak moc pohltit. Je to přesně ten typ seriálu, při jehož sledování se vžijete do postav a budete mít pocit, že jsou to vaši známí. Proto doufám, že se jednou dočkáme i další série a s čistým svědomím vám tento skvost určitě doporučuji.

Zobrazeno 867 krát
Naposledy upraveno: út., 30. duben 2019 20:50
Pro psaní komentářů se přihlaste