ne., 18. duben 2010 13:29

Robotí revoluce zatím mimo dosah

Již mnoho let popisuje literatura sci-fi světy, v nichž lidé a stroje existují vedle sebe. Pro skutečné vědce v oblasti robotiky ale znamená dosažení tohoto snu velmi dlouhou a obtížnou cestu. Své o tom ví vynálezce Rodney Brooks, jenž je ústředním hrdinou dokumentu s názvem Rodneyho revoluce robotů, který se promítal na letošním festivalu Academia Film Olomouc.

Snímek mapuje pět měsíců, ve kterých dostal profesor Brooks, hlava Bostonské univerzity Massachusetts Institute of Technology, vládní zakázku od ministerstva obrany. Požadavky Pentagonu byly následující: sestrojte robota, který bude sociálně interaktivní, levný, a zvládne hrát starou a sofistikovanou čínskou hru Go.

Jeden z nejlépe koncipovaných dokumentů celého festivalu AFO zároveň dával nahlédnout do pozadí robotického závodu. Lukrativnost pro trh či vnímání těchto sofistikovaných strojů z hlediska sociální antropologie byla některá z témat, jenž zasazovalapráci Rodneyho Brookse do kontextu.

Playgo, jak se inženýři rozhodli svou konstrukci pojmenovat, se kvůli technickým potížím ve vymezeném čase sestrojit nepodařilo. Výzkumy však pokračují dál. Již teď je jasné, že sociálně interaktivní stroj bude velkým milníkem v této technologické evoluci.

Zobrazeno 1934 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:38

Související články

Červená pro Miloše Zemana
  po., 17. listopad 2014 15:41
25 let a stále zvoníme
  čt., 6. listopad 2014 11:56
Studenti žurnalistiky na Kavčích horách
  st., 18. duben 2012 21:16
Pro psaní komentářů se přihlaste