út., 30. březen 2021 12:51

ROZHOVOR: Jsou studenti připraveni na maturitu?

Jsou studenti připraveni na maturitu? Jsou studenti připraveni na maturitu? Zdroj: https://www.english.com/blog/reducing-exam-day-stress/
Ministerstvo školství definitivně zamítlo možnost udělení státních maturit. Jako správný balanc nabízí ministr Plaga posunutí termínů téměř o měsíc později. Jsou ale studenti připraveni natolik, aby maturitní zkoušku vůbec zvládli? Studentka čtvrtého ročníku Obchodní akademie je přesvědčena o tom, že kvalita výuky, kterou jim učitelé poskytují, není dostatečná.

Jak zvládáte přípravu na maturitu?
Jde to velmi těžko. Doma se na to člověk vůbec nesoustředí. Snažím se vzdělávat individuálně, ale momentálně je to spíše demotivující. Neučíme se tolik hodin jako ve škole podle klasického rozvrhu. Místo pěti hodin účetnictví máme pouze dvě. Nestačí to. 

Jak vnímáte rozhodnutí vlády?
Zbytečně se to natahuje. Po tak dlouhé době je nám měsíc navíc k ničemu. Pokud si někdo myslí, že nám to pomůže, tak je na omylu. Já osobně si nedokážu představit to, co bude po dokončení střední školy. Myslím, že s našimi vědomostmi se těžko uplatníme jak v práci, tak na vysoké škole. V účetnictví jsme se měli naučit účtovat a být připraveni na povolání účetní třeba ve firmě. Obávám se, že tohle většina z nás nezvládne. Máme problémy se základními operacemi.

Snaží se s tím něco dělat vaši učitelé?
Sice se snaží, aby hodiny probíhaly kvalitně jako ve škole, ale nestačí to. Vyučující přes internet nepoznají, jestli to chápeme, nebo jsme naprosto ztracení. Naprosto je chápu. Pro nás všechny je to náročné.

Váš ročník přestal chodit do školy již v průběhu třetího ročníku, pociťujete nějaké mezery v učivu již z tohoto období?
Ve třeťáku jsme se nenaučili vůbec nic. Učitelé se soustředili na maturanty, tím šidili naše hodiny. Vědomosti nám rozhodně chybí. Špatně se navazuje na něco, co neumíme. Nevím, zda to je chyba školy nebo celého systému online vzdělávání u nás v Česku.

Dostávají se k vám nějakým způsobem informace o změnách a průběhu maturit?
Ze strany školy to nebyla nejlepší komunikace. Dle mého názoru, by měl ředitel školy jednou za čas říct jaká je situace a co nás zhruba čeká. Chápu, že než ministerstvo jasně rozhodne, jak budou maturity probíhat, tak škola moc informací poskytnout nemůže. Nicméně studenti nevědí, na co se vlastně připravit. 

Máte možnost nějaké osobní konzultace ve škole?
My ne, ale studenti jiné střední školy v našem městě mohou chodit na konzultaci jednoho předmětu. Každá škola to má jinak a přijde mi to nefér.

Zobrazeno 123 krát
Naposledy upraveno: čt., 1. duben 2021 17:43
Pro psaní komentářů se přihlaste