út., 27. červen 2023 00:16

Stanice Duchcov — zastavíme! Festival Trať popáté

Festival Trať 2023 Festival Trať 2023 Zdroj: David Flek
Již pátý ročník festivalu Trať proběhne o víkendu 14. - 15. července, letos probudí nevyužívanou nádražní stanici Duchcov v Ústeckém kraji. Festival nabídne pestrý multižánrový program složený z hudebních vystoupení, performativních akcí a výtvarných intervencí do prostoru nádraží a jeho okolí. Představí se například varšavský producent a dj Julek Ploski nebo duo Zaffer 9. O nádražní architektuře promluví Pavel Karous.

Hudební program nabídne pestrý průřez českou, slovenskou a polskou alternativní scénou,pohybující se v žánrově fluidním rozpětí od experimentální elektroniky, přes různé variaceklubové elektronické hudby až po elektroakustická vystoupení, špinavý post-punk, temnýindustrial a noise.

Během dvou večerů se na Duchcovském nádraží představí například Varšavský producent adj Julek Ploski se svým energickým live setem. Multižánrový koktejl s přísadami witchhouse, hyperpopu, glitche, ale i reggaetonu či baile funku, umíchá úderné duo Zaffer 9. Vystoupí také pražské post-punkové trio Dým, které se ve svých textech zabývá sociálními problémy a pocity úzkosti nebo česko-slovenská formace Srnka, pionýrující žánr dark forest industrial.

Výstavní část festivalu letos spojuje téma Trolley problem. Symbolicky reflektuje obtížnost rozhodnutí, morálního dilematu mezi dvěma variantami. Rovněž kriticky naráží na výsledky takových rozhodnutí udělaných v minulosti. Porota vybrala šest projektů od malby přes objekt až po performativní akce. Futuristickou koncepci města Duchcov odhalí fiktivní realitní kancelář RE:SF ústecké trojice umělců. V neposlední řadě bude účastnictvo přizváno k výrobě ochranných talismanů v rámci multižánrové performance brněnsko-pražského queer uskupení Plusko+.

Z performativního segmentu se představí například česko-skandinávský kolektiv T.I.T.S. soustřeďující se na práci s instinkty a emocemi. Jeho členka Nela H. Kornetová obdržela nominaci na cenu Thalie za nejlepší herecký výkon v alternativním divadle. Dále vystoupí uskupení rybičkyjedou složené ze studentů a absolventů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU s inscenací Den jako stvořený. Návštěvníky také čeká inscenace Ř.I.P. nebo performativně hlasový workshop Davida Mirského.

Nabitý program učiní ještě pestřejším dvě přednášky. O nádražní architektuře promluví Pavel Karous, český sochař, pedagog a publicista zabývající se uměním ve veřejném prostoru.

Festival Trať se již pátým rokem snaží podporovat a prezentovat alternativní uměleckou tvorbu, představovat interdisciplinární formy umění, nadžánrové a experimentální umělecké projevy. Celý koncept spočívá v oživování starých nádražních prostorů a prozkoumávání způsobů jejich možného alternativního využití. 

„Cílem projektu je propojovat stará zapomenutá místa s mladými uměleckými akulturními aktivitami, představovat veřejnosti začínající umělce z různých oborů azprostředkovávat zázemí pro diskusi mezi umělci, návštěvníky, cestujícími a prostoremsamotným. říká pořadatelka festivalu Manka Lustigová.

První ročník festivalu se uskutečnil v roce 2018 v Pardubicích, rodném městě organizátorů, kde se odehrál v sále bývalého podzemního nádražního kina Sirius. Druhý ročník proběhl roku 2019 ve staré nádražní budově, takzvané Staré Dámě, v Ústí nad Orlicí. Po roční pauze způsobené pandemií koronaviru se třetí ročník v roce 2021 uskutečnil v prostorách bývalé nádražní restaurace na Klatovském nádraží. Minulé léto Trať oživila starou vlakovou stanici Zbiroh, která je už několik let mimo provoz. Ta nabídla nové možnosti, vzhledem k tomu, že organizátoři měli k dispozici celé nádraží včetně výdejny jízdenek a zřídka využívaných kolejí.

„Letošní ročník se odehraje na nádraží Duchcov, které se nachází v okrese Teplice napomezí dvou obcí obklopených důlními pánvemi. Stavba z roku 1972, provedená v duchubruselského stylu, se mimo jiné vyznačuje svým unikátním šestiúhelníkovým půdorysem akomplexním lomeným podhledem. Po nedávném uzavření veřejnosti se nyní tato výjimečná budova ocitá opuštěná, bez jasného plánu a představy o jejím budoucím využití.”  komentuje pořadatel a dramaturg Antonín Závodný.

Zobrazeno 685 krát
Naposledy upraveno: čt., 29. červen 2023 19:10
Pro psaní komentářů se přihlaste