so., 4. prosinec 2021 19:15

Třinecké kino v době pandemie

Kino Kosmos Kino Kosmos Zdroj: Tereza Grygová
Koronavirová pandemie je zde s námi už přes rok a půl, vládní restrikce se dotkly mnoha průmyslových i kulturních odvětví, kina nevyjímaje. Jak si třinecké kino Kosmos poradilo s celou situací, do jakých nových projektů se vedení kina pustilo a jaké změny plánuje na další období?

Příkladem toho, jak zcela nepřijít o svůj byznys a udržet kontakt s návštěvníky, je právě třinecké Kino Kosmos, které se hned po 14 dnech lockdownu zapojilo do projektu s názvem VAŠE KINO. V rámci této akce se na 80 jednosálových kin v České republice spojilo a utvořilo jedno velké virtuální kino s totožným programem a online prodejem vstupenek pomocí prodejních systémů jednotlivých kin. Diváci tak mohli symbolicky podpořit svá oblíbená kina do doby, než skončí mimořádná vládní opatření. Ta nakonec trvala celé 2 měsíce, ale i v tomto období zůstalo kino v kontaktu se svými návštěvníky. Během kritické situace s nedostatkem ochranných prostředků se personál kina zapojil do výroby a distribuce roušek pro seniory a všechny potřebné.

V květnu roku 2020 mohla kina opět začít promítat, a to za vládou stanovených přísných podmínek, mezi něž patřila povinnost nošení roušek, dezinfekce rukou nebo rozsazení diváků v sále na větší vzdálenost. Návštěvnost zpočátku činila maximálně 50 % z celkové kapacity sálu. S postupným rozvolňováním vládních nařízení začali lidé chodit do kin stále víc a třinecký Kosmos se ocitl v žebříčku deseti nejnavštěvovanějších jednosálových kin v České republice. Velký podíl na tom neslo i venkovní letní kino.

Na podzim roku 2020 přišel druhý lockdown, což znamenalo opětovné uzavření kina. I přesto vedení nadále pokračovalo v rozpracovaných projektech a odstartovalo nové. Mezi ně patřila například realizace virtuální komentované výstavy fotografií, příprava oslav 90. výročí povýšení Třince na město, či návrh nového popcornového obalu. Zároveň se účastnilo pravidelných úterních videokonferencí asociace kin, kde se řešila problematika současného fungování.

I v roce 2021 se kina musejí potýkat se složitou situací. Částečně je zachraňují odložené premiéry dlouho očekávaných filmů, které nahrnou návštěvníky do sálů, na druhou stranu jim ztěžují práci něktěří diváci, kteří se neochotně podřizují kontrolám nařízených vládou.

Zobrazeno 447 krát
Naposledy upraveno: po., 6. prosinec 2021 21:19
Pro psaní komentářů se přihlaste