po., 31. říjen 2016 13:36

Začaly přípravy na studentský Salon 2017

Salon Boskovice. Salon Boskovice. Zdroj: Tereza Ocetková
Boskovice - Salon aneb týden studentské tvořivosti. Tradiční událost pořádaná studenty… pro studenty! Každoročně se v březnovém týdnu navazujícím na jarní prázdniny odehrává na gymnáziu v Boskovicích u Brna akce plná divadelních scének, uměleckých soutěží a improvizovaných představení. Vše je v rukou studentů a záleží jen na nich, co se během tohoto uvolněného týdne uskuteční. Už nyní ovšem započaly velké přípravy na letošní ročník.

Salon se vždy odehrává v područí žáků třetího ročníku. Jak je zvykem, třetí ročník na gymnáziu nerovná se pouze septima, ale ještě dvě další třídy. Svoji pořadatelskou funkci si tedy musí vybojovat. Nosným bodem týdne je vždy téma celého Salonu. Kandidující třídy si svá témata obhajují a pak je jen na porotě, kdo zaujme nejvíce.

"Letošní téma – Svoboda, se mi velice líbí. Myslím, že má velký potenciál, zvlášť když se zkombinuje s nesvobodou. Nejvíce se mi líbilo téma Film. Jsem velkým filmovým nadšencem a navíc tento Salon připravovala třída plná zajímavých osobností. Užila jsem si i Evoluci,“ říká garantka letošního ročníku Iveta Juřeková. Smyslem Salonu je užít si výjimečný týden uprostřed školního roku, kdy všichni učitelé přivírají oči nad docházkou, neplánují testy a výuka je celkově velmi uvolněná. Jde ovšem i o třídní soutěživost. Čím více se třídy zapojují, vymýšlejí, vyrábějí, tím více bodů získají a mohou se stát celkovými vítězi salonního týdne.

Dvě strany mince

Během odpolední probíhá v aule program, který má svoji společenskou úroveň. O plynulý chod celého programu se starají moderátoři, osvětlovači a rekvizitáři. Každý má svou funkci a s pořadatelskou třídou se už její "salonní pověst" nese do konce studia. Vše tedy musí běžet jako na drátkách. 

Boskovické gymnázium dává svým studentům jedinečnou příležitost vyzkoušet si tíhu zodpovědnosti, která z organizace této události plyne. Nejde jen o nacvičení scének, ale o oslovování sponzorů, nákup materiálu, koordinace programu, umění domluvit se s dalšími třiceti lidmi či pracovat ve stresu a pod tlakem. Je to druhá strana mince. Při studiu by nemělo jít pouze o teoretické vědomosti, ale také o osvojení si praktika do života. A rozvoj této schopnosti právě týden studentské tvořivosti nabízí.

Ve školním roce 2015/2016 si studenti vybrali Živly. Jako každý rok zde nechyběly tradiční disciplíny jako fotografická a literární soutěž, soutěž exponátů či cizojazyčné scénky. Novinkou byla talentová soutěž nebo kvízy pro učitele. Každá jedna fotka nebo scénka by měla odkazovat na téma Salonu. Ať už je to exponát v podobě malby všech živlů nebo představení o živelných katastrofách.

Zobrazeno 1484 krát
Naposledy upraveno: st., 2. listopad 2016 14:08
Pro psaní komentářů se přihlaste