st., 2. prosinec 2015 19:19

Vyškov je opět bez tradičních trhů

Vánoční Vyškov Vánoční Vyškov Zdroj: Veronika Stropková
Vyškov – Srovnávat Vyškov s velkými městy jako Brno nebo Olomouc samozřejmě nemůžu, tudíž očekávat stejné vánoční trhy ve všech zmiňovaných také nelze. Prázdné náměstí v okresním městě v čase adventu působí ale trochu depresivně. Stánky se zde sice objeví, ale na pouhé tři dny před Štědrým dnem. Tato "tradice" je ve Vyškově už několikátým rokem. Otázkou však zůstává, jestli by v takovém případě nebylo lepší trhy zrušit úplně.

Pamatuji si ještě stánky, na které jsem se každoročně jako dítě těšila. Trhy po celém náměstí se vším, co k Vánocům patří. Člověk nevěděl, kam se koukat dřív. Našly se tu řemeslné výrobky všeho druhu - od keramiky, přes kovářské výtvory, až po věci ze dřeva. Na své si přišli i mlsouni u stánků s uzeninami, sýry nebo rychlým občerstvením. Děti zase škemraly u prodejců s perníčky, oříšky nebo s tureckým medem. Dokonce se tu dal vybrat jako záchrana i nějaký ten vánoční dárek. V posledních třech letech už to však vypadá jinak.

Nejenže trhy trvají pouhé tři dny, to by se v tomto menším městě dalo prominout. Ale to, že vyškovské vánoční trhy připomínají spíše sjezd kolotočářů nebo vietnamskou tržnici, je opravdu smutné. Klasické výrobky aby člověk pohledal. Stánky plné kýčovitých ozdob, "zaručeně pravých kožených výrobků", blikajících hraček na jedno použití, příšerných knižních titulů a hudebních nosičů, ze kterých se místo koled line Eva a Vašek. Jen milovníci alkoholu a tučných jídel nebudou ochuzeni, protože stánky s medovinou, punčem a občerstvením nechybí nikdy.

Ovšem pokud byste si chtěli s přáteli zajít na večerní punč, máte smůlu. Stánky zavírají v podstatě před setměním a večer je náměstí liduprázdné. Jediné, co se dá na vánočním vyškovském náměstí pochválit, je výzdoba. Ozdobené menší stromy na náměstí, ozdoby na lampách a vždy krásný nepřeplácaný stromeček. Letos přibyl také moc hezký nový betlém. Pokud tedy chcete zažít tu pravou vánoční atmosféru, doporučuji si zajet do některého z větších měst. Nejblíž samozřejmě Brno, ale pokud nejste stavění na velké davy, tak spíše kouzelná Olomouc.

Zobrazeno 2057 krát
Naposledy upraveno: čt., 3. prosinec 2015 08:54
Pro psaní komentářů se přihlaste