čt., 19. listopad 2015 09:31

Z NewYorku přímo do Olomouce. Bláznivý MP3-experiment teď můžou vyzkoušet i Olomoučané

Z NewYorku přímo do Olomouce. Bláznivý MP3-experiment teď můžou vyzkoušet i Olomoučané Zdroj: Petr Svab for Epoch Times
Pokud jste o víkendu v olomouckých ulicích nechápavě pozorovali skupinku asi dvaceti mladých lidí se sluchátky na uších dělat podivné věci, pak jste pravděpodobně měli tu čest být přihlížejícími jedinečného olomouckého mp3-experimentu.

Jedná se o neškodnou zábavu, kdy si hráči ve smluveném čase a místě pustí do uší předem danou audio nahrávku a podle ní se pak řídí. Její obsah je vždy originální a úkoly se liší. Právě v tom tkví pro každého překvapení a zábava.
Tento ve světě už celkem známý fenomén do hanácké metropole přinesl student rekreologie Čestmír Tichý. Inspiroval se u newyorské skupiny Improv Everywhere. Před časem se pak sám menšího experimentu zúčastnil a myšlenka ho natolik zaujala, že se rozhodl podobnou akci zorganizovat v plném rozsahu. V sobotu se zájemci konečně dočkali a sešli se po západu slunce v Bezručových sadech, aby netradičně oživili předvánoční město i svůj volný večer.
Jakmile byli všichni připravení, průvodce s příjemným hlasem se představil do sluchátek a začal jednoduššími úlohami pro zahřátí a "oťukání". Netrvalo ale dlouho a bláznivé tanečky a úkoly se střídaly jeden za druhým. Všichni si s chutí zahráli na špiony, když na náměstí sledovali náhodné kolemjdoucí, na zmrzlíky přímo uvnitř jednoho z nákupních domů a nebo na ně čekala ulička strachu při plížení se temným podchodem. Postupně při tom procházeli trasu převážně centrem a v jeho blízkosti a dozvěděli se i spoustu zajímavostí o známých i neznámých olomouckých místech a památkách. Vše bylo vždy podkreslené tématickou hudbou pro zdůraznění atmosféry.
"V experimentu jsem se snažil promíchat zábavná a trochu naučná místa. Jako třeba mauzoleum jihoslovanských vojínů a podobně," potvrdil Čestmír. Ten trasu sám procházel s účastníky pro případ, že by třeba nevěděli, kudy dál. "Zvažoval jsem i možnost, že by všichni dostali mapku se zaznačenými místy. Nakonec jsem od toho upustil. Sám jsem stiskl play nahrávky o pár sekund dříve a skupinu jsem tak trochu navigoval. Nebylo to ale příliš potřeba. Nikdo se neztratil a do konce došli úspěšně všichni," dodává organizátor.
Jediným problémem se stal sobotní silný vítr, který při jedné pasáži hry sfoukával hráčům jejich svíčky. Ti se ale nenechali odradit a pokračovali i bez ohně.
"Pár věcí se i přes dobrou organizaci a přípravu, přesné načasování a pomoc mojí asistentky nepovedlo. Vítr neovlivníme," říká Čestmír. I přes tyto maličkosti se experiment nakonec náramně povedl a účastníci i sám pořadatel jej hodnotili jen kladně. I proto se pro velký úspěch Čestmír rozhodl uspořádat další už za necelé dva týdny - ve čtvrtek 3. prosince. 

Zobrazeno 1524 krát
Naposledy upraveno: pá., 20. listopad 2015 19:14
Pro psaní komentářů se přihlaste