st., 12. květen 2021 21:42

Vzniklo nové japonské centrum UP: Chceme přiblížit japonskou každodennost, vysvětluje koordinátorka Halina Zawiszová

On-line zahájení provozu japonského centra On-line zahájení provozu japonského centra Zdroj: Japonské centrum UP
Univerzita Palackého - V Olomouci nyní máme k japonské kultuře blíž. A to nejen akademická obec, ale i široká veřejnost. 28. dubna totiž proběhlo slavnostní otevření Japonského centra, které bylo doprovázeno krátkým koncertem přímo z Japonska. Minimálně do podzimu bude vše probíhat on-line. Na jaké akce a kulturní zážitky se můžeme těšit? Na tyto otázky odpovídala koordinátorka projektu Halina Zawiszová.

Japonských center je v ČR několik. Čím to olomoucké zaujme?
To, co naše centrum odlišuje od ostatních, je především jeho zaměření na současnou japonskou každodennost. Naše akce a aktivity mají za cíl jejich účastníkům a účastnicím přiblížit nejen tradiční japonskou kulturu nebo současnou japonskou popkulturu, ale hlavně způsob života běžných obyvatel v současném Japonsku. 

Má olomoucké Japonské centrum také nějaké další výhody oproti ostatním? 
Dalším specifikem našeho centra je to, že vzniklo přímo na univerzitě. Kromě úzké spolupráce s Katedrou asijských studiích FF UP a olomouckou studentskou komunitou výhledově plánujeme také společné akce a aktivity s jinými kulturními centry, která na UP působí, především těmi, která jsou rovněž zaměřena na kultury Asie. Naším cílem je dále také poskytovat nové příležitosti k interkulturnímu setkávání a vzájemnému poznávání pro lidi žijící v Olomouci a okolí. Takových míst je zatím v Olomouci málo.  

V současné době budou akce, workshopy a přednášky probíhat kvůli nepříznivé situaci on-line. Na podzim už bychom snad mohli Japonské centrum navštívit fyzicky. Kde ho vlastně najdeme?
Výhledově bude centrum sídlit v Centru zahraniční spolupráce Univerzity Palackého na třídě Svobody 8. 

Počítá ve své přednáškové činnosti centrum s účastí českých japanistů nebo také s českými Japonci? Na jaké hosty se mohou návštěvníci těšit? 
Hosty bychom rádi představovali postupně. Sledujte proto, prosím, náš web a také našistránku na Facebooku. Rádi uslyšíme i o dalších lidech, kteří by u nás chtěli přednášet, vést workshopy nebo ve spolupráci s námi uspořádat nějakou jinou akci či aktivitu.   

Na jaká témata se centrum bude zaměřovat? 
Orientovat se budeme především na témata ze všedního života, například kulturu jídla a pití, nebo studijní a pracovní život, cestování, odívání, oslavy životních událostí a každoročních svátků, ale také na sport, umění a tradiční i populární kulturu. Od podzimu chceme také začít nabízet kurzy japonštiny pro veřejnost. I v nich se plánujeme zaměřit na každodenní komunikaci.

Zobrazeno 171 krát
Naposledy upraveno: út., 25. květen 2021 18:46
Pro psaní komentářů se přihlaste