Letošní soutěže se zúčastnilo 30 degustátorek s dvěma přísedícími. Degustátorky byly rozděleny do šesti skupin (komisí), poté degustovaly vína a udělovaly jim body. Jak je již známo, muži preferují sušší vína, zato ženy sladší až polosuché, ale i mezi ženami se najdou výjimky, které mají raději sušší a těžší vína.
Košt vín pro veřejnost se uskutečnil 28. března v Sokolovně ve Velkých Pavlovicích. Podle organizátorů se akce zúčastnili stovky příznivců vína. Návštěvníci si mohli poslechnout mladou nadějnou hudebnici ze Znojma Frídu Orátor, která za vlastního doprovodu na cimbál zazpívala vlastní písničky např. o gay sousedech nebo popelářích.
Návštěvníci mohli okoštovat všechny vzorky vín, které byly k dispozici degustátorkám, a sami si je zhodnotit a najít vlastní favority. Ke vstupence dostal každý návštěvník vlastní degustační skleničku a letáček, kam si mohl zaznamenávat, které vzorky jej oslovily nejvíce.
Během koštu se vyhlásilo 9 cen z devíti kategorií:
Kategorii A1 – bílá tichá vína suchá vyhrál Ryzlink vlašský 2024, pozdní sběr od Vinařství No. 44 Ing. Elišky Beckové, který zároveň vyhrál cenu Nejlépe hodnocené víno ženy enoložky,
Kategorii A2 – bílá tichá vína polosuchá vyhrál Riesling 2021, výběr z hroznů od VÍNO J. STÁVEK,
Kategorii A3 – bílá tichá vína polosladká vyhrála Pálava 2024, pozdní sběr od Vinařství Šabata s.r.o.,
Kategorii B – rosé a klarety suché, polosuché a polosladké vyhrálo Rosé Zweigeltrebe 2025, moravské zemské víno od Víno Jan Polehňa,
Kategorii C – červená tichá vína suchá vyhrál Merlot barrique 2023, výběr z hroznů opět od Vinařství Šabata s.r.o.,
Kategorii D – tichá vína sladká vyhrál Tramín červený 2023, výběr z bobulí od Vinařství Vaďura s.r.o.,
Kategorii E – tichá vína oranžová a nefiltrovaná vyhrálo Veltlínské zelené 2024, moravské zemské víno od Vinařství Tři čtvrtě,
Kategorii F – šumivá a perlivá vína vyhrál SEKT blanc de noir 2020, VOC Hustopečsko od BIO vinařství U VRBŮ,
Nejlépe hodnocené zahraniční víno vyhrál Riesling 2024, Qualitätswein od vinařství Weingut Tagwerker,
Nejlepší kolekci vyhrálo Vinařství Hrnčíř.

Johana Kosíková