st., 8. únor 2017 18:36

Soudní systém USA ohrožuje bezpečnost státu, tvrdí prezident Donald Trump

Kellyanne Conwayová, poradkyně prezidenta Kellyanne Conwayová, poradkyně prezidenta Zdroj: CNN.com
Washington - Prezident Donald Trump zvýšil frekvenci své kritiky vůči soudnímu systému Spojených států amerických a obvinil ho z ohrožení státní bezpečnosti. Jeho komentáře se na Twitteru objevily několik hodin poté, co federální soud zamítl žádost Trumpovy administrativy na obnovení kontroverzního zákazu vstupu do Spojených států. Toto výkonné rozhodnutí zakazuje vstup do USA občanům ze sedmi vybraných muslimských zemí. Po neobvykle dlouhém mlčení se Trump chopil svého twittrového účtu. „Nemohu uvěřit, že by soudce uvedl zemi do takového nebezpečí. Pokud se něco přihodí, obviňujte jeho a soudní systém," komentoval Trump. Zákaz, který má prý ochránit zemi před uprchlíky, vetoval soudce James Robart v pátek 3. února.

Bílý dům a dva americké státy, konkrétně Washington a Minnesota, mají lhůtu do pondělí, aby prezentovaly své důkazy, které mají takzvaný „muslim ban“ legálně ukončit. Donald Trump Robartův verdikt odsuzuje. Jde prý o soudní rozhodnutí, které je v rozporu s konstitucí. Ta totiž jasně definuje dělbu moci ve státě. Trumpovo rozhodnutí rozhořčilo tisíce lidí, kteří pořádají protesty po celém území USA. Tyto projevy nesouhlasu republikánský prezident vnímá a snaží se svůj názor argumentovat veřejnosti.

V interview pro televizi MSNBC se ve čtvrtek 2. února k zákazu se vyjádřila také Kellyanne Conwayová, poradkyně Donalda Trumpa. „Vsadím se, že pro mnoho lidí tohle bude novinkou, ale bývalý prezident Barrack Obama uplatnil ve své funkci šestiměsíční zákaz vstupu na americkou půdu pro všechny irácké uprchlíky. Tento zákaz uvedl v platnost poté, co dva Iráčané přišli do naší země, radikalizovali se a byli organizátory masakru v Bowling Green. Myslím, že tohle hodně lidí neví, protože se o to média vůbec nezajímala,“ řekla v rozhovoru Conwayová. Bohužel pro důvěryhodnost celého Trumpova kabinetu k tomuto masakru nikdy nedošlo a Conwayová si ho vymyslela. Jde o výmysl, který má pravděpodobně ospravedlnit rozhodnutí amerického prezidenta.

Zobrazeno 1748 krát
Naposledy upraveno: pá., 10. únor 2017 00:08
Pro psaní komentářů se přihlaste