pá., 20. únor 2026 21:27

Odchod ze závodního krasobruslení jí prospěl. Liuová si odváží domů olympijské zlato.

Alysa Liuová pózující s olympijským zlatem Alysa Liuová pózující s olympijským zlatem Zdroj: YantsImages, CC BY-SA 4.0

Itálie - V závěrečné disciplíně olympijských krasobruslařských závodů se po skvěle zajeté volné jízdě Alysa Liuová vyšvihla z průběžného třetího místa po krátkém programu na zlatou příčku. Po 24 letech se stala první američankou, která v této disciplíně vyhrála pro USA olympijskou zlatou medaili.

Tématicky ve zlaté si Liuová zajela pro nejdražší kov s téměř dokonolou volnou jízdou a předčila tak i světovou favoritku Kaori Sakamotovou. Po odchodu ze závodního krasobruslení v pouhých šestnácti letech kvůli vyhoření se Liuová vrátila v roce 2024 do soutěžního světa, ale již dle svých podmínek. „Jsem ráda, že jsem odešla, když jsem odešla. Dělala jsem spoustu věcí, které jsem milovala. Vrátila jsem se zpět a stále dělám věci, které miluji," říká. Vrátila se s naprosto jiným pohledem na tento sport. Podle trenéra Phillipa DiGuglielmoho na Olympiádu jela hlavně s cílem si závod užít, ne pro medaile. „Alysa je jiná. My víme, že tu nebyla proto, aby vyhrála medaili. Byla si tu zabruslit a užít si to,“ sdílel DiGuglielmo. 

Pravděpodobně díky tomuto přístupu získala vítězné skóre, které činilo 226,79 bodů. Radost z výsledku neskrývala, přestože se jednalo z větší části o potěšení z její jízdy. „Popravdě to na mých pocitech nic nezměnilo. V ten moment, kdy jsem dokončila můj program, tak jsem se cítila na takovém vrcholu, že už mě nic nemohlo povznést, ani srazit,“ popsala své pocity po zjištění, že je z ní zlatá šampionka.

Zbylé dvě příčky obsadily japonské rodačky. Se slzami v očích si pro druhé místo zajela oblíbenkyně Sakamotová s 224,90 body, kterou o první místo připravila chybějící skoková kombinace a rozloučila se tak se svým posledním olympijským závodem. Naopak se slzami radosti si teprve sedmnáctiletá Ami Nakaiová dobruslila na svém olympijském debutu pro bronzovou medaili s 219,16 body a perfektním trojitým axelem, který momentálně v ženské kategorii umí skočit už jen pouze američanka Amber Glennová. Ta se však po nepovedeném krátkém programu o možnost získaní cenného kovu připravila a skončila po fantasticky zajeté volné jízdě na pátém místě s 214,91 body.

Zobrazeno 27 krát
Naposledy upraveno: čt., 12. březen 2026 17:15
Pro psaní komentářů se přihlaste

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.