Posláním akce je ukázat krásu a půvab těchto, pro mladou generaci již nevšedních kousků, a zároveň účastníkům připravit pohodovou jízdu po pamětihodnostech Novojičínska. Akci organizuje Klub historických vozidel Nový Jičín ve spolupráci s městem Nový Jičín, Městským kulturním střediskem Nový Jičín, Muzeem Novojičínska, městy Kopřivnice a Příbor a obcí Kunín. Podobně jako v předešlých letech byla i letos jízda věnovaná zakladatelce této tradice na Novojičínsku, paní Růženě Horákové.
Letošního ročníku se zúčastnilo 113 vozidel vyrobených do roku 1980 – od klasických značek, jako jsou Škoda, Tatra, Jawa nebo Ford, až po luxusní kousky značek Mustang, Cadillac, Chrysler, Porsche či Camaro. Nejhojněji zastoupenou značkou motocyklů byla Jawa, ale objevily se i stroje značek Honda a Praga. Nejstarší automobil pocházel z roku 1940 a nejstarší motocykl dokonce z roku 1930.
Trasa jízdy začínala u zámku Kunín a pokračovala zastávkou na náměstí Sigmunda Freuda v Příboře, kde si účastníci prohlédli pamětihodnosti města. Další zastávkou bylo parkoviště společnosti Tatra v Kopřivnici, odkud pochází řada zúčastněných vozidel. Součástí této zastávky byla i prohlídka Muzea nákladních automobilů Tatra. Cílem jízdy bylo náměstí T. G. Masaryka v Novém Jičíně, kde proběhlo představení vozidel a následné vyhlášení soutěžních kategorií. Pamětní medaili si však odnesli všichni účastníci. Program doplnilo vystoupení kapely Klika NJ Blues.
Foto: Eliška Kubíčková